WYDARZENIA 2014 / 2015

06.2015r

ZIELONA SZKOŁA

Wiosną, tradycyjnie, uczniowie klas trzecich wyjeżdżają do Zielonej Szkoły. W tym roku pierwsze dwa tygodnie czerwca klasy 3a i 3b spędziły w malowniczych rejonach nadmorskiego Darłówka. Pobyt, w okresie 01 - 14.06.2015 r., nad Bałtykiem był dla większości uczniów pierwszą wyprawą nad polskie morze. W czasie pobytu na obszarze chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego dzieci były uczestnikami licznych atrakcji i wycieczek. Między innymi z licznymi atrakcjami zetknęły się podczas:

 • wycieczki do zielonych labiryntów gospodarstwa edukacyjnego w Paprotach;
 • wycieczki do Kołobrzeskiego uzdrowiska;
 • wycieczki do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy;
 • wycieczki do Wioski Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim;
 • zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie;
 • rejsu statkiem wycieczkowym „Król Eryk I” z portu w Darłówku Wschodnim;
 • zabawy w basenach z podgrzewaną morską wodą, w Parku Wodnym „JAN”.

W ramach dbałości o tężyznę fizyczną dzieci pod okiem ratownika w basenie doskonaliły umiejętności pływackie. Dbałość o zdrowie to również gimnastyka korekcyjna prowadzona przez rehabilitanta. Czas pobytu w ośrodku kolonijnym Gniewko umilany był dzieciom m.in. pieczeniem kiełbasek przy ognisku, dyskoteką, grami i zabawami na rozbudowanym placu zabaw. Słoneczne dni sprzyjały kąpielom słonecznym, zabawom na plaży, a także spacerom brzegiem morza. Liczne wyjścia do miasta to czas spaceru i zakupu pamiątek. Każdy uczestnik Zielonej Szkoły otrzymał dyplom uczestnika i upominek, a także przywiózł w swoim bagażu do Sosnowca: morza szum, ptaków śpiew i złoto plaż.

Opiekunowie:
Maria Langrot
Małgorzata Frankiewicz
Wioletta Rudzka
Violetta Kluczewska-Madeja

fotogaleria ...

AKCJA - „DRUGA SZANSA DLA NAKRĘTKI”


FINAŁ AKCJI „DRUGA SZANSA DLA NAKRĘTKI”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wspomogli osoby niepełnosprawne oraz zwierzęta ze schroniska w Milowicach zbierając plastikowe nakrętki. W I półroczu zebrane zakrętki zawieźliśmy do schroniska a w II półroczu – do Powiatowego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo w Będzinie. Na szkolnym apelu pod koniec maja 10 najbardziej zaangażowanych uczniów otrzymało upominki oraz dyplomy z podziękowaniem za czynny udział w Akcji. Oto wyniki:

NAJLEPSI UCZNIOWIE

MIEJSCEIMIĘ I NAZWISKOKLASAILOŚĆ NAKRĘTEK
1.Jarek Zych4 B9500
2.OLIWIA SADOWSKA2 B8400
3.SEBASTIAN GŁOGOWSKI1 C7000
4.TYMEK BOLEK4 A5454
5.ANIA MALIK3 B5100
6.BARTEK KRZYSTANEK5 A5000
7.LUCJAN DUBEK2 A4090
8.NIKOLA MAKUCH2 B3740
9.MILENA ŁOBARZEWSKA4 B3220
10.MACIEK SOCHAŃSKI3 A3050

NAJLEPSZA KLASA

MIEJSCEKLASAILOŚĆ NAKRĘTEK
1.4 B20 139
2.2 A14 992
3.4 A14 285
4.2 B13 030
5.3 B11 905
6.1 C10 515

28.05.2015r. Koncert dla Mam

KONCERT DLA MAM W NASZEJ SZKOLE

28 maja 2015r. uczniowie z kółka wokalno – tanecznego pod kierunkiem pani mgr Moniki Prymki-Gzik przygotowały koncert dedykowany najukochańszym mamom. Wystąpiły również uczennice wyróżnione w muzycznych konkursach międzyszkolnych.O oprawę plastyczną zadbała pani mgr Manuela Lotko. Dzieci starały się oddać swoim mamom to, czym one obdarzają je nieustannie - miłość, dobro i ciepło. Wszystko to wypowiedziane zostało wierszem, piosenką, tańcem.
Na zakończenie wszystkie mamy otrzymały własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami.

fotogaleria ...

18.05.2015r. FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ 2015

NASZA SZKOLNA EUROWIZJA

W poniedziałek 18 maja odbył się w naszej szkole Festiwal Piosenki Angielskiej. Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione piosenki z list przebojów (i nie tylko) w oryginalnym języku. W tym roku dzieci przygotowały się naprawdę profesjonalnie – wykonywały piosenki z linią melodyczną.

Jak co roku uczestników było bardzo wielu – z klas I-III brało udział 10 osób, z klas IV-VI - 14. Jury w składzie: pani Hanna Kałużna, pani Marzena Szydło oraz pani Małgorzata Mędrala miały do dyspozycji oceny 1, 2, 3, 5, 7, 10. Po podliczeniu punktów wyniki są następujące:


Kategoria klas I-III:

 • I miejsce – Zosia Stroińska z piosenką „Girls just want to have fun”
 • II miejsce – Oliwia Sadowska z piosenką „Love me like you do”
 • III miejsce – Magda Szczepańska z piosenką „I’m so hungry”

Kategoria klas IV-VI:

 • I miejsce – Kasia Nawrot z piosenką „Love me like you do”
 • II miejsce – Kuba Mazurek z piosenką „Diamonds”
 • III miejsce – Paulina Malik z piosenką „Masterpiece”

Dla wszystkich duże brawa za odwagę!!!

fotogaleria ...

18.05.2015r. Kolejna wizyta w bibliotece osiedlowej

W dniu 18 maja aktorzy z klasy 4 b oraz 4 a przedstawili w bibliotece miejskiej Filii nr 1 w Sosnowcu premierowe przedstawienie w języku angielskim „Dzień z życia ucznia” („A day in life of a student”). Na występ zaprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej nr 42 w  Sosnowcu. Przedstawienie składało się z trzech scenek – w domu, na boisku oraz w klasie. Uczniowie pod kierunkiem pani mgr Małgorzaty Mędrali zaprezentowali słownictwo dotyczące sportów, codziennych czynności oraz jedzenia i picia. Wszystko przeplatane było piosenkami w języku angielskim. Po przedstawieniu nasi uczniowie przeprowadzili quiz – zadając pytania na temat słownictwa występującego w spektaklu. W nagrodę za poprawną odpowiedź dzieci ze szkoły nr 42 mogli poczęstować się cukierkiem.

Nasz pobyt w bibliotece uświetniły również występy wokalne oraz taneczne uczennic z klasy 2 a, 3 a oraz 4 a pod kierunkiem pani mgr Moniki Prymki-Gzik. Dziewczynki zaprezentowały 4 piosenki . Tematem przewodnim był zbliżający się „Dzień Matki”, więc dziewczynki zaśpiewały o wszystkich wspaniałych mamach. Wizyta w zaprzyjaźnionej bibliotece to zawsze miło i pożytecznie spędzony czas!


30.04.2015r. Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

30 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 16 w Sosnowcu odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się cześć artystyczna.Uczniowie klas IV i V szkoły podstawowej recytowali wiersze, oraz śpiewali pieśni takie jak „Witaj Majowa Jutrzenko”, „Rota”. Uczniowie przypomnieli wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do trzech rozbiorów, co spowodowało utratę niepodległości na 123 lata. W czasie uroczystości uczniowie przypomnieli, także o przypadającym Święcie Flagi oraz kolejnej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Uroczystość przygotowali: Pani mgr Hanna Kałużna, pan mgr Piotr Wójcik. Oprawę muzyczną przygotowała pani mgr Marzena Szydło - nauczyciel muzyki, a dekorację pani mgr Manuela Lotko - nauczyciel świetlicy.

fotogaleria ...


04.2015r. Akcja „listy dla Ziemi”

AKCJA „LISTY DLA ZIEMI”

W dniach 22- 29 kwietnia 2015r. nasza szkoła kolejny raz bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Listy dla Ziemi” organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. Uczniowie będą na lekcjach przyrody dyskutować na temat ilości produkowanych przez nas odpadów i możliwości ich zmniejszenia. Następnie uczniowie napiszą do dorosłych listy, w których będą ich edukować i namawiać do proekologicznych działań. Najciekawsze listy zostaną wyróżnione i odczytane na forum klas.
Organizator: Violetta Kluczewska-Madeja


04.2015r. Pozdrowienia świąteczno-wiosenne ze szkół z Anglii!!

Ostatnio otrzymaliśmy miłą przesyłkę od dzieci z Anglii (z Nottingham) - pozdrowienia wielkanocno-wiosenne. Tym razem współpracowaliśmy z Polską Szkołą Przedmiotów Ojczystych oraz z angielską szkołą. Chociaż kartki przybyły trochę spóźnione - sprawiły dużo radości. Dzieci z naszej szkoły, które wzięły udział w akcji wymiany kartek, nie mogły się doczekać odpowiedzi. Oprócz życzeń wielkanocnych, nasze dzieci napisały w języku angielskim oraz polskim podstawowe informacje o sobie. Uczniowie z angielskiej szkoły ENGLISH MARTYRS' CATHOLIC VOLUNTARY AKADEMY napisali o swoim hobby, ulubionych przedmiotach, rodzinie.„ Żywa” korespondencja w języku angielskim to ciekawa lekcja języka obcego. Kto wie, może zrodzi się jakaś przyjaźń angielsko-polska?
Małgorzata Mędrala, Hanna Kałużna


03.2015r. Nasze kartki poleciały do Anglii!

W okresie przedświątecznym dzieci w naszej szkole postanowiły zrobić wielkanocne kartki z życzeniami dla dzieci ze szkół w Anglii. Współpraca z zagranicą zaczęła się od Nowego Roku, kiedy to wymieniliśmy się pozdrowieniami noworocznymi ze szkołą w Turcji. Nasi uczniowie z wielką przyjemnością zrobili wiele kartek wielkanocnych z życzeniami w języku angielskim oraz w języku polskim. Kartki zostały wysłane do angielskiej szkoły w Nottingham oraz do Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Św. Kazimierza w Nottingham, gdzie uczą się dzieci polonijne.
Czekamy z niecierpliwością na kartki od kolegów i koleżanek z Anglii.


23.03.2015r. Warsztaty w Muzeum Zagłębia w Będzinie

Obrzędowość Świat Wielkanocnych to zajęcia połączone z warsztatami, w których uczestniczyli uczniowie klasy 1c. Odbyły się one dnia 26.03.2015r w Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Uczniowie w trakcie prezentacji zapoznali się z wielkanocnymi zwyczajami i obrzędami charakterystycznymi dla terenu Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska. Dowiedzieli się miedzy innymi do czego służyły kołatki, dlaczego w Wielki Piątek kąpano się w rzekach, kim były Żaczki, w czym miało pomóc połykanie bazich pączków oraz w jaki sposób zdobiono dawniej pisanki.
W czasie warsztatów każdy wykonał bibułkowego kogucika, którego zabrał do domu. Po zajęciach spacerowaliśmy po pięknym, wiosennym parku wokół muzeum z naszymi kolorowymi kogutkami.
Dorota Stepień

fotogaleria ...

21.03.2015r. Dzień Wiosny

Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy nadejście wiosny. Świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym ekologicznym śniadaniem i radosnym festynem. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice wykonywali i spożywali zdrowe i ekologiczne surówki i koktajle oraz bawili się w wiosennym rytmie. Sprawdziliśmy również ekologiczną wiedzę naszych uczniów i wychowawców w licznych konkursach. Były wspaniałe nagrody:
I miejsce i 3 dni laby (bez pytania i klasówek i prac domowych) wygrała kl. 6b.
II miejsce - 2 dni laby - 6a
III miejsce - 1 dzień laby - 4b
Wśród klas młodszych nagrody zdobyli:
I miejsce - klasa I c
II miejsce - I b
III miejsce - III a
W PRZYSZŁYM ROKU PLANUJEMY KONTYNUOWANIE NASZEJ ZABAWY!

fotogaleria ...

26.02.2015r. Dzień Otwarty SP 16

Kolejny raz w lutym, w Szkole Podstawowej nr 16, odbył się Dzień Otwarty. Jest on organizowany dla dzieci, które od września będą uczniami naszej szkoły. Ma to na celu pokazanie przyszłym uczniom, że pobyt w szkole to nie tylko nauka, ale także zabawa i ciekawie spędzany czas. Impreza była połączona z krótkim programem artystycznym.

W tym roku Dzień Otwarty został zaplanowany na czwartek 26 lutego od godziny 17.30. Przybyłe dzieci wraz z rodzicami miały okazję obejrzeć inscenizację „Jak zdrowo żyć”. Została ona przygotowana z dużym wkładem pracy i serca przez uczniów klasy III a i III b. Zaprezentowana inscenizacja bardzo podobała się gościom, którzy docenili wkład pracy i zaangażowanie małych artystów. Duże wrażenie na widzach wywarł występ wokalny Zosi z III a, połączony z pokazem grupy tanecznej z klas trzecich. Wystąpił również szkolny chór i zaprezentowało się świetlicowe kółko taneczne.

Mali goście otrzymali książeczki i mogli porozmawiać z przyszłymi nauczycielami, poznać ich i pobawić się z nimi. W tym czasie Pani Dyrektor z wykorzystaniem prezentacji opowiedziała rodzicom o historii szkoły, osiągnięciach uczniów, kółkach zainteresowań, oraz omówiła zasady rekrutacji na rok szkolny 2015/2016.

Po spotkaniu z Dyrektorem Szkoły dzieci wspólnie z rodzicami oglądali szkolne pomieszczenia. Goście zwiedzając szkołę mogli zapoznać się z salami lekcyjnymi, salą komputerową, świetlicą, salą gimnastyczną i salę zabaw. W sekretariacie mogli zapisać dziecko do szkoły lub pobrać odpowiednie druki. Mamy nadzieję, że małym gościom udało nam się przybliżyć klimat naszej szkoły i że z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym!
Serdecznie zapraszamy we wrześniu!
Imprezę Dnia Otwartego przygotowały: Małgorzata Frankiewicz, Wioletta Rudzka, Manuela Lotko, Marzena Szydło, oraz Monika Prymka-Gzik.

fotogaleria ...

23.01.2015r. Bal karnawałowy

W piątek 23 stycznia 2015r. odbył się w naszej szkole Bal karnawałowy. Uczniowie wspaniale bawili się przebrani w kolorowe i wymyślne stroje. oprócz tańców były też zabawy i konkursy ze słodkimi nagrodami.

Do zabawy po raz kolejny zaprosiliśmy kolegów w Ośrodka Wychowawczo-Opiekuńczego nr 1 w Sosnowcu. Dzieci wraz z Opiekunem spędziły w naszej szkole bardzo miło czas. Świetnie się bawiły, tańczyły, brały udział w konkursach. Dla naszych miłych gości przygotowaliśmy maski karnawałowe oraz słodki poczęstunek.
Dziękujemy za udaną zabawę i zapraszamy za rok!!!

fotogaleria ...

01.2015r. Życzenia noworoczne z Turcji

W pierwszych tygodniach Nowego Roku otrzymaliśmy miłą przesyłkę od dzieci z tureckiej szkoły - życzenia noworoczne. My również wysłaliśmy do Turcji nasze życzenia. Wymiana kartek utrwaliła słownictwo w języku angielskim i sprawiła nam mnóstwo radości. Z niecierpliwością czekamy na następną okazję do złożenia życzeń w języku angielskim - jaki to będzie kraj? Zobaczymy.

fotogaleria ...

20.12.2014r. Jasełka 2014

20 grudnia 2014 r. był ostatnim dniem nauki naszej szkoły przed przerwą świąteczną i noworoczną. Z tej okazji, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej szkoły, odbyły się Jasełka. W tym roku odeszliśmy nieco od tradycyjnej koncepcji Jasełek. Ta inna wersja Jasełek spodobała się nie tylko widzom, ale i samym młodym aktorom, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Obok tradycyjnych postaci biblijnych, był Czerwony Kapturek, Pinokio, Sierotka Marysia, Dziewczynka z zapałkami itp. Nie zabrakło również tradycyjnych kolęd, pięknie zaśpiewanych przez starsze klasy. Akcenty muzyczne wplecione w poszczególne sceny z powodzeniem oddawały klimat całego spektaklu. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do swoich sal aby obchodzić wigilie klasowe.
Za przygotowanie pięknych jasełek należy podziękować pani Marzenie Kalamat, pani Manueli Lotko oraz pani Marzenie Szydło.

fotogaleria ...

12.2014r. Kiermasz Świąteczny

Tradycją naszej szkoły stały się kiermasze świąteczne. W tym roku również mogliśmy podziwiać piękne bożonarodzeniowe ozdoby. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się choinki wykonane z różnych materiałów np. piórek, szyszek, płatków kosmetycznych czy ziarenek kawy. Organizatorami kiermaszu była pani Manuela Lotko, pani Dorota Stępień oraz pani Monika Wilk.

fotogaleria ...

02.12.2014r. Loteria Mikołajkowa

W dniu 2 grudnia odbyła się w naszej szkole Loteryjka Mikołajkowa, którą przygotowały panie Ewa Jamrocha oraz Małgorzata Mędrala. Losy w cenie 2 złote, 1 złoty i 50 groszy przyciągnęły dużo uczniów. Każdy los wygrywał – można było wylosować maskotkę lub woreczek z zabawkami. Zebraliśmy 76 złotych - kupiliśmy za to słodycze i owoce dla dzieci z domu dziecka i wspomogliśmy tym samym akcję, którą prowadziły panie Jolanta Pietranek-Jedliczka oraz Violetta Kluczewska-Madeja. W imieniu dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Sosnowcu bardzo dziękujemy za okazane serce i zapraszamy ponownie za rok!

28.11.2014r. Nietypowa lekcja historii - wycieczka do Radzionkowa.

28 listopada klasy 4 b i 5 a wraz z wychowawcami uczestniczyły w nietypowej lekcji historii - zwiedziliśmy „Muzeum Chleba” w Radzionkowie. Chociaż dzień był już mroźny, my grzaliśmy się w ciepłych pomieszczeniach, w których płonął ogień w kominkach oraz roznosił się niesamowity zapach pieczonego pieczywa. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o produkcji chleba oraz obejrzeliśmy mnóstwo niesamowitych rzeczy z dawnych lat. Skłoniło to wszystkich do przemyśleń na temat wartości naszego dzisiejszego życia oraz szacunku do pożywienia. Zasiedliśmy w sali lekcyjnej z dawnych lat, uczyliśmy się pisania rysikiem po tabliczkach oraz z niedowierzaniem słuchaliśmy obyczajów panujących w dawnej szkole. Największą atrakcją był jednak samodzielny wyrób bułeczek oraz ich zjedzenie! Ale były pyszne!!!! Było super!!!

fotogaleria ...

Marzycielska Poczta

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Wystartowała 12 października 2009 roku. Jest akcją stałą, która nieustannie tętni życiem. Nasza szkoła przyłączyła się do Marzycielskiej Poczty pod koniec listopada. Organizatorkami akcji są pani Magdalena Frączek i pani Monika Prymka– Gzik. Na spotkaniu organizacyjnym w bibliotece szkolnej uczniowie mieli okazję poznać profile chorych dzieci wraz z najważniejszymi informacjami o nich. Dowiedzieli się jakie są zainteresowania dzieci, poznali ich dane adresowe i krótkie biografie. Każda chętna osoba wybrała sobie jedno dziecko, z którym chciałaby korespondować. Zaczęliśmy w bibliotece 2 grudnia od powitalnych listów oraz samodzielnie wykonanych kartek świątecznych, które sprawią radość chorym dzieciom spragnionym kontaktu z rówieśnikami. Jeśli masz chęć, możesz jeszcze się do nas przyłączyć:)))


14.11.2014r. Pasowanie Na Czytelnika

14 listopada odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Uczennice należące do kółka wokalno - tanecznego z okazji przystąpienia do grona czytelników przygotowały dla naszych pierwszaków ciekawe przedstawienie, w którym wcieliły się w znane i lubiane bajkowe postacie. Na scenie zobaczyliśmy między innymi Krasnoludki, Wróżkę, Kopciuszka, Dziewczynkę z zapałkami, Plastusia oraz Kota w butach. Nie zabrakło oczywiście naszych głównych bohaterek Książek, które skarżyły się na złe traktowanie oraz przedstawiły uczniom swe prośby w formie wierszy i piosenek.

Pierwszoklasiści odpowiadali na zagadki dotyczące znanych baśni oraz złożyli uroczystą przysięgę czytelnika. Uczniowie doskonale zrozumieli zasady i potrzebę poszanowania książek, poznali także zasady zachowania się w bibliotece oraz umiejętność wypożyczania zbiorów.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał piękną książkę - baśnie należące do klasyki literatury dziecięcej. Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

mgr Monika Prymka-Gzik
nauczyciel biblioteki


10.11.2014r. Święto Niepodległości

10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r. Uczniowie z klas 4-6 biorący udział w akademii przypomnieli ważne wydarzenia z historii Polski..... także odśpiewali słynne pieśni patriotyczne„Piechota”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Rota”.

Po uroczystości głos zabrała pani Dyrektor, która podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie akademii. Po części artystycznej wręczono najlepszym uczniom nagrody za konkursy przedmiotowe.

Akademię przygotowali: p. mgr Hanna Kałużna, p. mgr Piotr Wójcik. Oprawę plasyczną i dekorację przygotowała p. mgr Manuela Lotko, natomiast oprawę muzyczną przygotowała p. mgr Marzena Szydło.

fotogaleria ...

30.10.2014r Uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych

30 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „ Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych. Uczniowie, elegancko ubrani prezentowali się bardzo wytwornie. Wiedzieli, że to bardzo ważna chwila w ich życiu. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna – uroczyste ślubowanie, po którym każdy uczeń z klasy był osobiście pasowany na ucznia przez Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor. Następnie zabrała głos dyrektor szkoły Maria Langrot. Uroczyste ślubowanie złożyli również rodzice, którzy zobowiązali się - zawsze mieć w pamięci, że ich dziecko jest unikalnym darem, słuchać uważnie o czym mówi, doceniać w dziecku to co najlepsze, często je przytulać, cieszyć się jego dzieciństwem.

Nie zabrakło też życzeń i drobnych upominków od starszych kolegów z szóstych klas. Po tylu wrażeniach w salach lekcyjnych czekała na dzieci niespodzianka. Wychowawcy wręczyli pamiątkowe dyplomy, zaś rodzice, chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością, przygotowali słodki poczęstunek. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

fotogaleria ...

30.10.2014r Jesienne spotkanie z leśnikiem

30 października uczniowie z klas trzecich udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 1 na naszym osiedlu Środula gdzie mieli okazję spotkać się i posłuchać relacji, przybyłego gościa z Nadleśnictwa Siewierz Pana Tomasza Włodarskiego, na temat pracy leśnika, jego obowiązkach, znaczeniu lasu dla człowieka, a także jak należy zachowywać się w lesie.

Licznie zadawane pytania przez uczniów świadczyły o zainteresowaniu omawianym tematem. Po spotkaniu wszyscy już wiedzą, że hodowla, ochrona i użytkowanie lasu to podstawowe zadania w pracy leśnika. Uczniowie bez problemu potrafią również wymienić zwierzęta, które można spotkać w okolicznych lasach. Na koniec gość zapraszał wszystkich na wyprawę leśną ścieżką przyrodniczo – edukacyjną „Wzgórza Trzebiesławicki”. Zaproszenie zostało przyjęte z entuzjazmem przez trzecioklasistów.


19.09.2014r. - Dzień Języków Obcych

Pod koniec września obchodzimy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Uczniowie z zapałem zaprezentowali swoje plakaty na temat swojego ulubionego kraju oraz flagi. Wszystkie prace ozdobiły szkolne korytarze oraz salę językową – zrobiło się naprawdę kolorowo i ciekawie. Kto zwyciężył? Wyniki wkrótce.

29 września odbył się apel – uczniowie klasy 4a i 4b pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego mgr Małgorzaty Mędrali zaprezentowali przedstawienie „Czerwony Kapturek” w języku angielskim. Inscenizacja pełna była skocznych piosenek a gra aktorów profesjonalna! Widzowie bez problemu wszystko zrozumieli i nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Czekamy na więcej.

19.09.2014r. - Teatr Maska

W czwartek 18 września 2014r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Maska z Krakowa, który wystawił dla uczniów klas III- VI przedstawienie pt. „Szkic o tolerancji”. Bohaterką spektaklu była młoda dziewczyna – uczennica pewnej szkoły odrabiająca zadanie domowe. Próbowała w nim odpowiedzieć na postawione przez nauczyciela pytanie: „Czym jest tolerancja?”

Temat wypracowania okazał się bardzo trudny, więc nastolatka nie wiedziała, o czym ma napisać w swojej pracy. Zaczęła głośno rozmyślać i rozmawiać ze starszą siostrą. Na scenie prezentowano kolejno różne postawy życiowe m.in. „postawę egoistyczną” i „postawę firmową”. Bohaterowie sztuki przewrotnie próbowali przekonać widzów, że jesteśmy tolerancyjni wtedy, gdy ktoś zachowuje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, schludnie wygląda, używa dobrych perfum i nosi markowe ubrania. Postawy te odrzuciła w końcowej scenie główna bohaterka sztuki.

Prezentowanie różnych postaw: zapatrzenia w siebie, braku poszanowania dla osób o odmiennych poglądach, ocenianie ludzi po wyglądzie i firmowych naszywkach na ubraniach stało się pretekstem do zastanowienia, czy jesteśmy naprawdę tolerancyjni, czy nasze rozumienie świata oraz postrzeganie odmienności jest właściwe i nie rani innych ludzi. Dzięki obejrzanemu spektaklowi nauczyliśmy się, co tak naprawdę oznacza pojęcie tolerancji i szacunku dla odmiennych poglądów. Zrozumieliśmy, że wszyscy zasługujemy na równe traktowanie niezależnie od pochodzenia i sytuacji materialnej. Przedstawienie przyczyniło się do pogłębienia świadomości i wiedzy uczniów oraz uatrakcyjniło realizację szkolnego programu profilaktyki.


Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec