WYDARZENIA 2018 / 2019

19.06.2019r.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

19 czerwca odbyła się akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor szkoły mgr Maria Langrot, która gratulowała wszystkim uczniom, owocnego roku szkolnego i zdobytych wyników w nauce. Z dumą podkreśliła liczne osiągnięcia uczniów pracujących pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców. Nie brakowało podziękowań, uścisków i gratulacji. Program artystyczny przygotowała klasa 3a i 3b.


Wzruszające chwile przeżywaliśmy w związku z odejściem na emeryturę Pani dyrektor mgr Marię Langrot. Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie kwiatami podziękowali za wieloletnią pracę w szkole - „łezka w oku się zakręciła”.

fotogaleria ...

17.06.2019r

Dzień Filmu w kinie Helios

Dnia 17 czerwca uczestnicy warsztatów medialnych i filmowych, realizujący projekt Filmowa16 we współpracy z OPP nr 1 w Sosnowcu, obchodzili w kinie Helios w Sosnowcu Dzień Filmu. W końcu mogli zobaczyć swoją całoroczną pracę na dużym ekranie. Radości i wzruszeń było wiele. Wszyscy kółkowicze zostali obdarowani nagrodami. W czasie trwania projektu odbył się konkurs na plakat do filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy”, W którym I miejsce zajęła Jagoda Jędrusek z klasy 5b, II miejsce Jagoda Zygma z klasy 5c, III miejsce Hanna Zając z klasy 4a. Kino Helios objęło patronatem nasz projekt. Sponsorami nagród zostali Szkoła Podstawowa nr 16, OPP nr 1 i Kino Helios w Sosnowcu. Pani Dyrektor Monika Adamiecka zaprosiła nas do kina, na podsumowanie kolejnego projektu filmowego, w przyszłym roku szkolnym. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube Filmowa16. Opiekunem projektu była pani Iwona Ambroziak

fotogaleria ...

05.06.2019r.

Miejsca pamięci w Sosnowcu

Dnia 5 czerwca uczniowie klas 8a i 8b uczestniczyli w drugiej wycieczce historycznej zorganizowanej przez p. mgr Hannę Kałużną oraz p. mgr Piotra Wójcika w ramach innowacji pedagogicznej. Celem wycieczki było odwiedzenie miejsc związanych z historią naszego miasta.

Uczniowie rozpoczęli wycieczkę od obejrzenia cerkwi prawosławnej pod wezwaniem świętych: Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii przy ul. J. Kilińskiego, a następnie podeszli pod dworzec kolejowy w Sosnowcu wybudowany w 1859 r. w stylu neoklasycznym. Tam zapoznali się m. in..z informacjami umieszczonymi na tablicy upamiętniającej bitwę, która rozegrała się podczas powstania styczniowego w nocy z 6 na 7 lutego 1863 r. W wyniku podjętej walki zbrojnej powstańcy pokonali oddziały armii carskiej, przejęli centrum miasta oraz dworzec kolejowy będący wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym. Następnie uczestnicy wycieczki odszukali kamienicę na ulicy Kołłątaja, w której mieszkała Pola Negri (Apolonia Chałupiec) – znana aktorka kina niemego w okresie międzywojennym. Po odczytaniu informacji z pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku zwiedzający udali się pod gmach Teatru Zagłębia powstały w 1897 roku, gdzie zapoznali się z jego historią.

Wycieczka ta była żywą lekcją historii. Dzięki niej uczniowie pogłębili swoją wiedzę o regionie i o osobach z nią związanych.

05.06.2019r.

Dzień Teatru

Dzień Teatru to część tradycji Szkoły Podstawowej nr 16. W środę 05.06.2019r. odbyła się jego kolejna odsłona. Dobór repertuaru dokonany przez uczniów i ich opiekunów pozwolił widzom przenieść się w magiczny świat baśniowych bohaterów, zaskakujących sytuacji, barwnych scenografii, ciekawych słów.

W pierwszej części scenicznych prezencji licznie zgromadzeni widzowie zostali zapoznani przez uczniów klasy VIa z historią teatru. W drugiej części uczestnicy kółka teatralnego „Mały Musical” przenieśli nas do baśniowego świata „Szewczyka Dratewki”. Przedstawienie jest adaptacją baśni Joanny Papuzińskiej, będącej jednocześnie lekturą w klasach I-III. Na koniec uczniowie klas VIa oraz IIa wystąpili w roli szkolnych mimów w przedstawieniu pt.: „Drzewo”, w którym dobro zwycięża nad złem.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że teatr nie nudzi. Szczególnie wtedy, gdy jest się jego twórcą.

Organizatorzy: Iwona Ambroziak, Monika Prymka - Gzik oraz Sylwia Musialik

30.05.2019r.

Wycieczka do Koziej Zagrody w Brennej

Dnia 30 maja 2019r. uczniowie klas IIa, IIb i IIIa wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej. W czasie wycieczki dzieci zostały oprowadzone po zagrodzie. Zapoznali się ze strojem i naczyniami pasterskimi, naturą i zwyczajami zwierząt pasterskich. Uczniowie mieli okazję karmić i szczotkować kozy. Wszyscy uczestniczyli w warsztatach wyrobu sera w kolybie pasterskiej połączony z degustacją świeżego bundzu. Dzieciom podobały się również zajęcia rękodzielnicze czyli tworzenie góralskich pamiątek. Wycieczka zakończyła się posiłkiem w postaci kiełbasek z grilla. To była bardzo udana wycieczka.

Anna Marcinek
Beata Herod
Ewa Jamrocha

fotogaleria ...

30.05.2019r.

Dzień Rodziny

30 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość łącząca święto wszystkich mam i tatusiów czyli „Dzień Rodziny”. Uczniowie zaprezentowali ciekawe przedstawienie „Nasza rodzinka” oraz pokaz umiejętności tanecznych i wokalnych przed swoimi rodzicami. Na pewno spotkanie w takim dniu pozostawi miłe wspomnienia i umocni więzy rodzinne!

Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie !!

M. Machlowska
 A. Musialik
M. Wilk

22.05.2019r.

Miejsca pamięci w Sosnowcu

W dniu 22 maja uczniowie klas 8a i 8b razem ze swoimi nauczycielami p. mgr Hanną Kałużną oraz p. mgr Piotrem Wójcikiem uczestniczyli w wycieczce historycznej, podczas której poznawali miejsca pamięci narodowej i historyczne w naszym mieście. Uczestnicy odwiedzili mogiłę zbiorową robotników, którzy zginęli w 1905r., walcząc o godne życie i wolną Polskę, a także grób I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. Dzięki tej akcji uczniowie pogłębiali swoją wiedzę historyczną dotyczącą losów Zagłębia Dąbrowskiego oraz Polski w XX wieku.

17.05.2019r.

Pomagamy, bo lubimy
Braliśmy udział w XI Sosnowieckim MARSZU NADZIEI

Dnia 17.05.2019 r. wolontariusze szkolnego koła Pola Nadziei wraz z opiekunem panią Iwoną Ambroziak już drugi raz przeszli ulicami Sosnowca, manifestując solidarność z osobami nieuleczalnie chorymi i ich rodzinami. Marsz zakończył się występami artystycznymi w Parku Sieleckim. Jego organizatorem było Sosnowieckie Hospicjum Św. Tomasz Apostoła.

fotogaleria ...

06.05.2019r.

Zajęcia terenowe dla uczniów VI klas

Dnia 06.05.2019r., jak co roku, uczniowie klas VI naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Zajęcia te były doskonałym przypomnieniem wiadomości i umiejętności zdobytych na przyrodzie przez trzy lata nauki w szkole. Uczniowie w czasie zajęć rozpoznawali skały w Lapidarium, dokonywali pomiarów w ogródku meteorologicznym, wyznaczali miejscowy południk przy pomocy gnomonu, pracowali z planem i mapą i odczytywali współrzędne geograficzne obiektów. Rozpoznawali także rośliny oraz mierzyli wysokość i wiek drzew. Dokonali pomiaru prędkości z jaką płynie Przemsza i przy pomocy niwelatora zmierzyli wysokość względną pagórka. Poznawali także historie naszego miasta i regionu. Nauka połączona była ze świetną zabawą i mimo niesprzyjającej aury wszyscy dobrze się bawili. Mamy nadzieję, że zdobyta i utrwalona wiedza zaowocuje w przyszłości.

30.04.2019r.

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r.

Dnia 30 kwietnia odbył się uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Święta flagi. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęła się cześć artystyczna. Uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja 1791r. W czasie apelu przedstawiono, także prezentację multimedialną zatytułowaną „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”, z której można było się dowiedzieć o przyczynach uchwalenia konstytucji, jej znaczeniu oraz skutkach dla Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku, była drugą po amerykańskiej, a pierwszą w Europie. Dnia 2 maja obchodzimy, także Święto flagi.

Uroczystość przygotowali:mgr Hanna Kałużna - nauczyciel j. polskiego oraz mgr Piotr Wójcik - nauczyciel historii. Dekorację przygotowała mgr Manuela Lotko - nauczyciel plastyki.

29.04.2019r.

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO KICZYC

Dnia 29 kwietnia 2019 roku uczniowie klas Va, Vb i Vc wraz z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę do ośrodka h2o w Kiczycach. Wycieczka miała na celu integrację zespołów klasowych, wykształcenie umiejętności współpracy i zdrowej rywalizacji, naukę tolerancji, rozwój kreatywności i umiejętności komunikacji oraz wypracowanie wzajemnego zaufania i szacunku. Wszystko to było możliwe dzięki udziałowi w blokach zajęciowych pod kierunkiem animatorów, które obejmowały zabawy ruchowe i integracyjne, wyzwanie spadochroniarza i finger rocket war. Aby nie zabrakło dzieciom siły do wytężonej aktywności, kuchnia ośrodka h2o umiliła nasz pobyt zaserwowaniem smacznego posiłku. Zabawy nie zepsuł nam deszcz, który w trakcie pobytu w Kiczycach postanowił złagodzić swoją siłę rażenia i mocniej padał dopiero w trakcie podróży powrotnej do domu. Po długim, obfitującym w emocje dniu, wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń i zdobytej wiedzy do domu. To była bardzo udana wycieczka.

mgr Iwona Ambroziak
mgr Dominika Śmidowicz
mgr Iwona Woźniak

fotogaleria ...

25.03.2019r.

LEKCJA WYCHOWAWCZA ZE STRAŻAKIEM

W dniu 25 marca 2019 r. lekcja wychowawcza uczniów klasy 5a przebiegała zupełnie niestandardowo. Ku zaskoczeniu dzieci, tuż po dzwonku do sali lekcyjnej wszedł strażak. Zaskoczenie było tym większe, że był to jeden z rodziców dziecka uczęszczającego właśnie do klasy 5a. W trakcie tej niestandardowej lekcji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wiele o pracy strażaka, Dużo frajdy sprawiło dzieciom dokładniejsze przyjrzenie się specjalnym ubraniom strażackim i wyposażeniu: hełmowi, butom, rękawicom, aparatowi oddechowemu, itd.

Była to wspaniała okazja do upowszechnienia wśród dzieci wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowania właściwych postaw wobec zagrożeń i sytuacji kryzysowych, a zdobytą wiedzę dzieci będą mogły wkrótce wykorzystać w trakcie turnieju wiedzy pożarniczej.

Serdeczne podziękowania składam Panu Mariuszowi Mazurowi za chęć dzielenia się posiadanymi talentami z naszymi uczniami.

mgr Iwona Woźniak

20.03.2019r.

Pierwszy Dzień Wiosny

20 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Sosnowcu odbył się festyn z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny”.

W obchodach wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz rodzice i bliscy uczniów, którzy pomagali nam w wykonaniu „zdrowego drugiego śniadania”. Na pięknie ozdobionych stołach królowały sałatki warzywne i owocowe, soki oraz koktajle o różnych smakach.

Były piosenki, tańce i konkursy. Szczególne emocje wzbudziło odpytywanie wychowawców z przyrody oraz pokaz uczniów przebranych za wiosnę. Młodsi uczniowie wykonali gigantyczne kolorowanki a starsi pisali wiersze o wiośnie.

Cała uroczystość zakończyła się rozdaniem nagród za wszystkie przeprowadzone konkurencje. Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i certyfikaty przyznające im „dni bez pytania”. Każda klasa otrzymała kwiatek doniczkowy, którym ma się opiekować do przyszłorocznego festynu.

Mamy nadzieję, że tak spędzony „Dzień Wiosny” wspaniale połączył edukację, zabawę i tradycyjny „dzień wagarowicza”. Takie obchody są już w naszej szkole tradycją i jak widać z frekwencji na naszym festynie chyba są przez wszystkich bardzo lubiane.

fotogaleria ...

03.2019r.

„Odkrywamy świat reklamy”

W marcu uczniowie klas 4a, 4b, 5a, 5b, 5c, 6a, 6b odkrywali świat reklamy, czyli uczestniczyli w lekcji multimedialnej i projekcji filmu „Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn” w Sali Koncertowo-Widowiskowej Muza w Sosnowcu. Lekcję prowadziła zawodowa aktorka. Organizatorem było Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. W czasie interesującej lekcji w kinie uczniowie poznali definicję reklamy i jej podstawowe elementy. Dowiedzieli się, jak stworzyć profesjonalny slogan reklamowy. Ponadto odkryli, jak ważną rolę odgrywa reklama społeczna. Akcja filmu toczyła się wartko, a dodatkowymi atutami były humor i muzyka. Wszyscy uczniowie i nauczyciele świetnie się bawili i miło spędzili czas.

03.2019r.

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

W piękną marcową sobotę wolontariuszki z klas 8a i 8b wraz z opiekunem szkolnego koła „Pola Nadziei” wybrały się z wizytą do pacjentów Sosnowieckiego Hospicjum im. Św. Tomasza Apostoła. Okazało się, że spotkanie z chorymi i ich opiekunami było bardzo miłe. Słodkości, własnoręcznie przygotowane, pomogły stworzyć przyjazną atmosferę spotkania i przełamać pierwsze lody. Przy herbacie i sokach toczyły się interesujące rozmowy. Budynek hospicjum, wyposażenie, a przede wszystkim pacjenci i ludzie opiekujący się chorymi terminalnie, wywarli na nas wielkie wrażenie. Pojawimy się tam jeszcze nie jeden raz.

Opiekun koła „Pola Nadziei” Iwona Ambroziak wraz z wolontariuszami

18.03.2019r.

Dzień Świętego Patryka!

17 marca jest w Irlandii dniem świętego Patryka. W tym roku postanowiliśmy również i my - społeczność SP 16 - uczcić ten radosny dzień. 18 marca - w poniedziałek - dzieci zaakcentowały swój ubiór zieloną koniczynką symbolem Irlandii. W każdej klasie odbyło się losowanie czterolistnej koniczynki. Szczęśliwiec otrzymywał drobny gadżet ,poczęstunek „zielonym” napojem i „zielonym” cukierkiem oraz dodatkowe „np.” z języka angielskiego. Na zajęciach nauczyciele języka angielskiego przybliżyli uczniom kulturę i tradycje Irlandii.

Nie mogło zabraknąć również nagród dla chłopców o imieniu Patryk - to przecież ich święto?. Ten zielony i wesoły dzień zakończył się konkursem wiedzy o Irlandii, w którym uczestniczyło 30 uczniów! Konkurs miał nowatorską formę. Uczestnicy odpowiadali za pomocą telefonów komórkowych a wyniki wyświetlały się na tablicy interaktywnej. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice z klasy 6 a - I miejsce zajęła Wiktoria P., II miejsce Wiktoria L., III miejsce Nikola G. oraz Zuzanna S. Na pożegnanie nie mogło zabraknąć tradycyjnego tańca irlandzkiego, przy którym było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

fotogaleria ...

03.2019r.

Żołnierze Wyklęci

W marcu odbył się w naszej szkole krótki apel poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”, którzy nie pogodzili się z objęciem rządów przez komunistów w Polsce po II wojnie światowej, w wyniku nowej sytuacji geopolitycznej w Europie. Żołnierze Ci walczyli z władzą komunistyczną aż do początku lat 60 - tych. Podczas apelu uczniowie klas 5-7 przedstawili najważniejsze sylwetki żołnierzy - bohaterów, takich jak rotmistrz W. Pilecki, czy Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i wielu innych. Uczniowie na zakończenie zaśpiewali, także pieśń patriotyczną „Ślady wilczych kłów”.

Święto „Żołnierzy Wyklętych” obchodzone jest 1 marca od 2011 roku. Apel ten był ważną lekcją historii o polskich bohaterach walczących i ginących za wolną Polskę.

28.03.2019r.

Warsztaty MAJSTERKOWO

W ramach rozwijania wartości edukacyjnych, samodzielności, pasji, współpracy oraz tolerancji uczniowie klasy Ia uczestniczyli w warsztatach MAJSTERKOWO organizowanych przez specjalistów ogólnopolskiej sieci Castorama. Celem warsztatów jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej. Warsztaty w C.H. Castorama odbywały się również w ramach preorientacji zawodowej.....

Dnia 28 lutego dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy wykonywały samodzielnie użyteczny przedmiot – pudełko na „skarby”. Dzięki majsterkowaniu dzieci miały okazję dotknąć, a nawet poczuć zapach drewna, z którego wykonywały pudełko. Poznały całą drogę jaką deska pokonała z lasu, gdzie była drzewem, aż do ich warsztatu pracy. Przybijały gwoździe i następnie malując dekorowały pudełka według własnej inwencji. Gotowe prace każdy mógł zabrać do domu. Miłym akcentem zajęć w Castorama Sosnowiec był słodki poczęstunek, oraz dyplomy i upominki dla każdego ucznia.

Współpraca podczas zajęć pozwoliła na większą integrację klasy. Można było także zaobserwować zdrową rywalizację podczas warsztatów kto wykona najciekawsze pudełko na swoje „skarby”. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach.

Wyjazd zorganizowała Małgorzata Frankiewicz

fotogaleria ...

03.2019r.

Podziękowanie - kiermasz walentynkowy

Pragniemy serdecznie podziękować rodzicom, którzy przygotowali smakołyki na „kiermasz walentynkowy”. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało nam się zebrać 624 złote. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup materiałów dydaktycznych dla uczniów.

Dziękujemy Paniom: Justynie Sieprawskiej, kl. 1a, Katarzynie Latała, kl. 1a, Gabrieli Rosół, kl. 1b, Anecie Sierleckiej, kl. 1b, Małgorzacie Zynek, kl. 2a, Annie Majcher, kl. 2b, Klaudii Myśliwieckiej, kl. 2b, Justynie Gumuła, kl. 2b, Agnieszce Grzona, kl. 3a, Iwonie Zaręba, kl. 3a, Monice Wilk, kl. 4a, Annie Małkiewicz, kl. 4b, Monice Chatys, kl. 4b, Katarzynie Kordaszewskiej, kl. 4b, Katarzynie Lenartowicz, kl. 4c.

Manuela Lotko, Sylwia Musialik

09.02.2019r.

Wydarzenia 1905r. w Sosnowcu

W kolejną rocznicę wydarzeń z 9 lutego 1905r. na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu złożono kwiaty na mogile poległych robotników.

W uroczystości zorganizowanej przy grobach poległych robotników na cmentarzu przy ul. Zuzanny udział wzięli przedstawiciele władz Sosnowca, Rady Miejskiej, kombatanci, mieszkańcy, delegacje szkolnych klubów historycznych im. AK wraz ze swoimi opiekunami. Upamiętniając to wydarzenie uczniowie z klasy 6a wraz z opiekunem naszego szkolnego klubu historycznego im. AK, a także nauczycielem historii Panem Piotrem Wójcikiem złożyli kwiaty.

Nasi uczniowie kolejny raz uczestniczyli w ważnej lekcji patriotyzmu dowiadując się o bohaterach, którzy polegli za Ojczyznę.

06.09.2019r.

156 rocznica Powstania Styczniowego i walk o dworzec kolejowy w Sosnowcu.

6 lutego odbyły się uroczystości związane ze 156 rocznicą zdobycia przez powstańców styczniowych dworca kolejowego w Sosnowcu, w czasie wybuchu Powstania Styczniowego w zaborze rosyjskim, w 1863r. Przedstawiciele władz państwowych i miejskich, organizacje kombatanckie, przedstawiciele klubów historycznych im. AK, dzieci i młodzież złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów z klasy 7b z Panem Piotrem Wójcikiem – nauczycielem historii i opiekunem szkolnego klubu historycznego im. AK. To kolejna lekcja patriotyzmu dla naszych uczniów oraz przypomnienie o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z naszym regionem.

04.02.2019r.

Puchar - Super Klasa

4 lutego 2019 w naszej szkole odbył się krótki apel, w którym brała udział cała społeczność szkolna. Podczas spotkania pani dyrektor mgr Maria Langrot informowała uczniów, jak należy poruszać się w drodze do szkoły i po wyjściu z niej, mając na uwadze roboty remontowo – hydrauliczne przeprowadzane w pobliżu budynku. W drugiej części apelu samorząd szkolny przekazał puchar „Super klasie” II b, której wychowawcą jest pani mgr Anna Marcinek. Puchar ten otrzymuje najbardziej aktywna i najlepiej ucząca się klasa w szkole. Nagrodę odebrała uczennica Magdalena Micińska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy im aby puchar należał do II b jak najdłużej!

11.2019r.

Serdeczne podziękowanie za udział w akcji „Góra Grosza”

Dziękujemy naszym Uczniom i ich Rodzicom za udział  w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji jest pomoc dzieciom z domów dziecka. W tej edycji udało nam się zebrać grosiki o łącznej wartości 281zł.07gr.

Sylwia Musialik, Magdalena Machlowska


13.12.2018r.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE „RAZEM PRZYJEMNIEJ”

W dniu 13.12.2018r. odbyły się w naszej szkole warsztaty artystyczne dla rodziców i dzieci - „Razem przyjemniej”. W trakcie spotkania rodzice wraz z dziećmi wykonali stroiki świąteczne, które wzbogacą wystrój domu w trakcie Świąt.
Dziękujemy uczestnikom za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkanie!

Manuela Lotko, Sylwia Musialik


12.2018r.

ORGANIZATORZY

serdecznie dziękują Rodzicom i Uczniom za okazane serce i udział w akcji

„MIKOŁAJ 2018”

Zebrane w czasie akcji dary, słodycze i artykuły szkolne oraz owoce i słodycze zakupione z wpływów uzyskanych z Loteryjki Mikołajkowej zostały przekazane w dniu 6.12.2018r. wychowankom
Ośrodka Opiekuńczo - Wychowawczego nr 1 w Sosnowcu.

Organizatorzy: Jolanta Pietranek, Violetta Madeja
Ewa Jamrocha, Małgorzata Mędrala


05.12.2018r.

Uczniowie Ia i Ib uważają, że warto wybrać się do teatru bo ...

W ramach rozwijania wyobraźni i wrażliwości uczniów, klasy pierwsze 5 grudnia 2018 roku udały się do Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie na familijny spektakl lalkowy „Kopciuszek”, w reżyserii J. Machowskiego. To jedna z najsłynniejszych baśni świata, cudowna opowieść o marzeniach, sile miłości i dobru, które zawsze powraca. Przed oczami młodych widzów pojawiło się kilkadziesiąt ręcznie wykonanych kukiełek zaludniających baśniowe królestwo, tańczących na balu u księcia i wspierających główną bohaterkę. Atmosfera spektaklu, który rozgrywa się w baśniowym, przykrytym śniegiem Londynie, przenosiła dzieci w krainę wyobraźni. Krainę w której dynia przemienia się w karocę, w której istnieją wróżki, i w której spełniają się najskrytsze sny.

Mając na uwadze, że udział dzieci w spektaklu teatralnym jest jednocześnie rozrywką i formą nauki także 20 listopada klasy Ia i Ib uczestniczyły w spektaklu TDZ o ludziku z plasteliny, który mieszka w piórniku. Powieść Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik” w reżyserii E. Januszewskiej oswaja dzieci ze szkołą – miejscem dobrym i przyjaznym, w którym zawiązują się przyjaźnie, gdzie uczą się ciekawych rzeczy. Główny bohater - Plastuś - to uroczy człowieczek mieszkający w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy, przeżywający niezwykłe przygody. Poznaje się z przyborami ze szkolnego piórnika, walczy z postawionym w zeszycie kleksem, ratuje ołówek pożyczony niegrzecznej Zosi i ucieka z niewoli u rozrabiaki Bronka.

A zatem przedstawienia, które powstały w Teatrze Dormana na pewno były warte obejrzenia i na długo pozostaną w pamięci naszych dzieci. Zawsze teatr jest dla dzieci sposobem kreatywnego spędzania czasu, a także ich kulturalną aktywnością społeczną. Rozwija ich umiejętności literacki, buduje umiejętność skupienia uwagi, wprowadza w świat sztuki, rozwija kompetencje społeczne, uczy krytycznego myślenia i rozwija kreatywność.

... teatr to świetna zabawa i rozrywka.

Wyjazdy do teatru zorganizowały:
Małgorzata Frankiewicz i Wioletta Rudzka

04.12.2018r.

Wycieczka do Krakowa

Dnia 4 grudnia uczniowie klas 2a, 2b i 3a wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki i Zabawy w Krakowie. W czasie spaceru po Krakowie dzieci widziały Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz malownicze uliczki tego pięknego miasta. W Klockolandii uczniowie przenieśli się do magicznej krainy św. Mikołaja. Zajęcia odbywały się w 3 strefach: interaktywnej, kreatywnej zabawy i warsztatowej. W strefie interaktywnej dzieci sterowały licznymi robotami z klocków LEGO za pomocą pilotów, tabletów i przycisków. Dzięki temu można było udać się na wyprawę w świat Gwiezdnych Wojen, zwiedzić miasto Lego City, a nawet zostać maszynistą pociągu na Dzikim Zachodzie.

W strefie warsztatowej uczniowie konstruowali i programowali własnego świątecznego robota. Całość pobytu zwieńczyła zabawa w strefie św. Mikołaja. Tu dzieci zbudowały własne ozdoby choinkowe, którymi przystroiły 3 metrową choinkę z klocków Lego. Potem każde dziecko odebrało bombkę udekorowaną przez robota. Na koniec pobytu w Klockolandii, wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali od Mikołaja „Uroczysty Dyplom Grzeczności” . Wycieczka była bardzo ciekawa i wesoła.

mgr Anna Marcinek
mgr Beata Herod
mgr Ewa Jamrocha

fotogaleria ...

28.11.2018r.

„Seniorzy dzieciom” w osiedlowej bibliotece

W dn. 28 listopada uczniowie kl. 1b i 2b uczestniczyli w spektaklu pt. „Kapryśna królewna” przygotowanym przez członków Klubu Seniora. Niecodzienne przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów, którzy żywo śledzili  losy bohaterki baśni. Spotkanie urozmaiciły konkursy dla dzieci związane ze znanymi baśniami i ich bohaterami, których tytuły musiały odgadnąć na podstawie fragmentów wierszy, baśni i różnorodnych rekwizytów. Wspólne zdjęcie i słodki poczęstunek zakończyły miłą dla wszystkich wizytę w bibliotece.

11.2018r.

„Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością”

Żonkile, które rozkwitną wiosną w szkolnym ogrodzie to radosny symbol ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei.

Uczniowie klas 5b, 6a, 8a i 8b zrzeszeni w Szkolnym Klubie Wolontariusza wraz z panią Iwoną Ambroziak po raz kolejny posadzili na szkolnych klombach cebulki żonkili, aby pokazać jak ważna jest potrzeba niesienia pomocy i nadziei chorym terminalnie.

09.11.2018r.

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

NIEPODLEGŁA

autor: Grażyna Kurek

Po jakim to czasie znów jesteś wolna?
Po ilu to latach znów jesteś spokojna?
Właśnie wiek minął, masz uśmiech na twarzy
To o tym marzyłaś i cud się wydarzył!
[. . .]
Podniosłaś się dumnie, na nowo odżyłaś
I w blasku promieni znów nam zaświeciłaś.
Walczyłaś i bitwę stoczyłaś nie jedną,
Walczyłaś by w końcu być NIEPODLEGŁĄ!

Dnia 9 listopada 2018 r. jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku to rocznica wyjątkowa - czcimy 100 lat niepodległości. Z tej okazji przyłączyliśmy się o godzinie 11:11 do wspólnego ogólnopolskiego odśpiewania hymnu państwowego.

Po przedstawieniu programu artystycznego – tańca, wierszy i pieśni patriotycznych prowadzący akademię podsumowali roczne obchody rocznicy niepodległości. Zaprezentowano prezentację ppt dokumentującą wspólne działania nauczycieli i uczniów.

Podczas realizacji działań związanych z obchodami rocznicy niepodległości współpracowaliśmy z różnymi instytucjami oraz osobami. Najważniejsze to: Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, Pałac Schoena, kino Helios., sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, Energetyczne Centrum Kultury w Sosnowcu.

fotogaleria ...

11.2018r.

Oni już wiedzą, że Śniadanie Daje Moc!!!

Dnia 7 i 8 listopada w klasach I-III zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne, których celem było propagowanie zdrowego jedzenia, a przede wszystkim spożywanie śniadania. Przyłączając się do ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc” wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej starali się zwrócić uwagę uczniom na to, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jest to najlepszy start w nowy dzień. Dzięki śniadaniu każde dziecko ma energię do nauki, lepiej koncentruje się podczas lekcji i ma siłę do zabawy.

Klasy w tych dniach przygotowywały kolorowe i przepyszne, a przede wszystkim zdrowe posiłki. Podczas wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków nauczyciele przypominali o roli śniadania dla młodych rozwijających się organizmów. Zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze porannego posiłku, ale również na kulturę spożywania. Wspólne przygotowanie i zjedzenie śniadania w klasach sprawiło uczniom dużo radości.

Wszystkie te działania związane z realizacją programu „Śniadanie Daje Moc” z pewnością przyczyniły się do większej dbałości o codzienne spożywanie śniadania przez dzieci zarówno w domu, jak i w szkole. Wspólne śniadania wzmocniły także integracje klasowe. Rodzicom, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Nasza szkoła przyłączając się do ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej „Śniadanie Daje Moc” otrzymała certyfikat.

Tego dnia w szkole było smacznie i zdrowo!

08.11.2018r.

WYJŚCIE KLASY 5A DO KINA

8 listopada klasa 5a wybrała się do kina, aby zobaczyć filmy przyrodnicze w technologii 3D oraz wziąć udział w warsztatach na temat znaczenia wody. Wszyscy od dawna czekali na ten moment, więc ochoczo i z uśmiechem na ustach wyruszyli by delektować się znakomitymi efektami trójwymiarowymi.

W trakcie prelekcji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat wody, np. Czy woda ma kolor?
Dlaczego pada deszcz?
Jaki wpływ ma pochłanianie CO2 z atmosfery przez morza i oceany?
Wszyscy bawili się wyśmienicie i już planują kolejne wyjścia.


06.11.2018r.

Prawa i obowiązki ucznia

W dniu 06.11.2018r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie, pt: „Prawa i obowiązki ucznia” przygotowane przez uczniów klas: 4a, 4b, 4c,6a oraz 8a. Celem uroczystości było utrwalenie znajomości praw i obowiązków, ponieważ niezwykle ważne jest, aby każdy uczeń je znał oraz był świadomy skutków nieprzestrzegania i nieznajomości swoich praw i obowiązków.

30.10.2018r.

Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”

Dnia 30 października 2018 r. uczniowie klas 5a, 5b, 5c, 6a i 6b wybrali się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Jana Szurmieja. Uważnie śledzili losy rudowłosej Ani Shirley, która swój prawdziwy dom odnalazła na Zielonym Wzgórzu u Maryli i Mateusza . Wszystkich wciągnęła historia niesfornej, impulsywnej i obdarzonej niezwykłą fantazją Ani, nieustannie popadającej w rozmaite tarapaty i wciąż obiecującej sobie, że już nigdy więcej… aż do następnego razu! Ten wspaniały musical familijny bawił, wzruszał i pobudzał do refleksji nad ludzkimi losami. To nie był stracony czas. Pewnie jeszcze nie raz wybierzemy się do teatru.

Warto podkreślić, iż spektakl ten to adaptacja powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem.

Wyjście zorganizowały panie: I. Ambroziak, H. Kałużna, I. Ordon- Borecka, I. Woźniak, D. Śmidowicz

24.10.2018r.

Pamięć o polskich grobach i cmentarzach wojennych

W dniu 24 października uczniowie z klasy 5a wraz z nauczycielem historii Panem Piotrem Wójcikiem uczestniczyli w porządkowaniu grobów na cmentarzu w dzielnicy Środula, w ramach wspólnej akcji dbania o polskie groby i cmentarze dla szacunku poniesionej ofiary życia Powstańców Styczniowych, Powstańców Śląskich, Legionistów, żołnierzy, a także cywilnych ofiar wojny.

Akcja ta była odpowiedzią na apel Wojewody Śląskiego, aby w dzień 11 listopada wszystkie miejsca związane z walką o niepodległość były uporządkowane.Uczniowie naszej szkoły zapalili, także znicze oddając pamięć tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za niepodległość. To kolejne działanie uczniów naszej szkoły w ramach działalności Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

Dla uczniów naszej szkoły to kolejna żywa lekcja historii oraz poznawanie miejsc pamięci ważnych dla historii naszego regionu. O takie miejsca należy zawsze dbać.

23.10.2018r.

Zajęcia Edukacyjne w Staropolskim Dworku

Zajęcia edukacyjne przeprowadzane w klasach są jedną z form zdobywania wiedzy w naszej szkole. Na pewno łatwiej i przyjemniej poznaje się nowe rzeczy podczas wycieczek edukacyjnych. We wtorkowe przedpołudnie 23 października uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w takiej wycieczce do Staropolskiego Dworku w Krzykawce. Przepiękny Dworek z XVIII wieku otoczony jest zabytkowym parkiem z drzewami liczącymi ponad 300 lat.

Odwiedzenie tego urokliwego miejsca z pięknymi wnętrzami, w których unosi się zapach świeżo wypalonej gliny, połączone było z udziałem w zajęciach edukacyjnych. Dzieci uczestniczyły w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez instruktorkę plastyki z GOK-u w Bolesławiu. Pierwszoklasiści mieli okazję poznać sposoby wykonywania tzw. rękodzieła, oraz samodzielnie ulepić dowolne prace z glinki ceramicznej. Podczas zajęcia następowała również integracja klas pierwszych. Można było zaobserwować zdrową rywalizację uczestników wycieczki kto ulepi najciekawszą pracę.

mgr Małgorzata Frankiewicz
mgr Wioletta Rudzka

fotogaleria ...

19.10.2018r.

Ślubowanie Klas Pierwszych

Dzień 19 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się ważne wydarzenie, które zostało odnotowane w historii SP16. Tego dnia uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu. Sala gimnastyczna przybierając odświętny wygląd była miejscem uroczystego ślubowania. Na tę okoliczność przybyło liczne grono zaproszonych gości, rodzice, babcie i dziadkowie, którzy chcieli wspierać swoje pociechy w szczególnych dla nich okolicznościach. Podniosłości temu wydarzeniu dodawał także odświętny strój uczniów. Po oficjalnym przemówieniu Pani dyrektor i powitaniu uczniów klas pierwszych przez delegację klas ósmych najmłodsi uczniowie zaprezentowali swój artystyczny program wokalny.

Najbardziej oczekiwaną i wzruszającą chwilą uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły. Dzieci ślubowały: być dobrymi uczniami i kolegami, szanować nauczycieli i rodziców, oraz kochać i czcić swoją Ojczyznę. Kolejny podniosły moment to zaszczytne pasowanie przez Panią dyrektor dokonane specjalnym ołówkiem. Od tej chwili nasi najmłodsi uczniowie stali się prawdziwymi uczniami SP16, a najstarsi koledzy z klas ósmych przekazali im życzenia i drobne upominki.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w klasach. Od swoich wychowawców dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, a od rodziców miłe niespodzianki. Atmosfera uroczystości została umilona dzieciom przygotowanym przez rodziców skromnym poczęstunkiem.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom wielu sukcesów w nauce i miłych chwil spędzonych w naszej szkole. Powodzenia!

mgr Małgorzata Frankiewicz
mgr Wioletta Rudzka
oprawa plastyczna mgr Manuela Lotko

fotogaleria ...

17.10.2018r.

Młodzieżowy Budżet Obywatelski

17 października 2018r. w naszej szkole odbyło się głosowanie na projekty zgłoszone do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu uczestniczyło 259 uczniów, jeden głos był nieważny. Glosy liczła komisja w składzie: opiekun samorządu uczniowskiego mgr Grażyna Serwicka oraz dwie uczennice będące przedstawicielkami społeczności uczniowskiej Nadia S. i Patrycja S. Poniżej podajemy wyniki:

L.p. Tytuł projektu Głosy Autor projektu
1. Szafki szkolne Omnibus 12 - 4 segmenty po 12 szafek w każdym, po 3 szafki w 4 rzędach, wymiary 1800x90x350mm; 4 krzesła składane na uroczystości szkolne 221 Aleksandra K.
2. Szafki szkolne, wymiary 1800x900x3400/450mm 10 Jakub M.
3. 7 segmentów szafek szkolnych, wymiary 1850x900x400mm 18 Zofia S.
4. Dowolne szafki szkolne na podręczniki 9 Oliwia S.

15.10.2018r.

Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu

15 października 2018 r. w sali konferencyjnej Muzeum Miejskiego w Żorach odbyła się uroczysta gala wieńcząca pierwszą część organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej dwuletniego cyklu szkoleń dla nauczycieli „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”.

Opiekun Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 16 w Sosnowcu Pan mgr Piotr Wójcik brał udział w tej uroczystości. Podczas gali otrzymał on wraz z innymi wyróżnionymi nauczycielami certyfikat ukończenia szkoleń przygotowanych przez MEN i IPN. To wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły.

Podczas uroczystości został zaprezentowany, także pakiet edukacyjny #mojaniepodległa przygotowany przez Oddział IPN w Szczecinie.

W uroczystości tej brali udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z Panią Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską oraz przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej i Kuratorium Oświaty w Katowicach.

mgr Piotr Wójcik

10.10.2018r.

Światowy Dzień Drzewa

W środę 10 października w Szesnastce uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Drzewa. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Akcja w Polsce pod patronatem Lasów Państwowych obchodzona jest od 2002 roku. Ma na celu podnoszenie świadomość ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska. „Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypominać, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu.

W tym roku również nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie klas młodszych przyszli w tym dni do szkoły ubrani na zielono dla zaakcentowania swego udziału w Święcie Drzewa. Chociażby poprzez strój było już inaczej niż zwykle, co miało wzbudzić zainteresowanie tematem, zachęcić do aktywności i twórczego działania. Chcąc okazać szacunek licznym drzewom rosnącym w rejonie naszej szkoły dzieci symbolicznie udekorowały drzewka na szkolnym placu. Były to ich ukłony w stronę klonów, które dostarczają 1,1 kg czystego tlenu z 1 m2 liści. To najwięcej z wszystkich drzew. Prowadzone w tym dniu zajęcia powiązane były tematyką z drzewem bądź lasem. Dzieci dużo dowiedziały się o drzewach i ich znaczeniu w życiu człowieka. Drzewa poza tym, że pełnią funkcję przyrodniczą, ale mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur i wytwarzają korzystny mikroklimat.

mgr Małgorzata Frankiewicz

28.09.2018r.

Wręczenie nominacji na stopień majora Żołnierzowi Kedywu Armii Krajowej

28 września przedstawiciele uczniów klas 6, 7 i 8 wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Historycznego im Armii Krajowej naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym ważnym wydarzeniu patriotycznym w ramach 100 - lecia obchodów niepodległości Polski w naszym mieście.

W Klubie im. J. Kiepury wręczono nominację na stopień majora Żołnierzowi Kedywu Armii Krajowej z Sosnowca Panu mgr inż. Zdzisławowi Mierzejewskiemu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, duchowieństwo, przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, dyrektorzy szkół nauczyciele i opiekunowie szkolnych klubów. Pan major Zdzisław Mierzejewski zabierając głos powiedział, że Polacy obronili Europę przed wieloma najazdami, a Polska dzisiaj jest krajem wolnym i powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami. Po ceremonii wręczenia stopnia oficerskiego głos zabrał, także przewodniczący Światowego Związku Armii Krajowej oraz Prezydent Sosnowca, którzy mówili o tym jak ważna jest pamięć i wdzięczność tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

Na koniec odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez młodzież sosnowieckich szkół, gdzie odśpiewano hymn Armii Krajowej. Kolejna „żywa lekcja historii”, była wielką lekcją dla uczniów naszej szkoły.


26.09.2018r.

Wycieczka do Restauracji & Pizzerni - „Tymianek”

W dniu 26 września i 8 października ramach preorientacji zawodowej klasy 2b i 3a odbyły wycieczkę do restauracji „Tymianek”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. W ramach warsztatów dzieci poznawały pracę kucharza, robiły pizzę, uczyły się prawidłowego nakrywania do stołu, zwiedziły zaplecze kuchenne. Uczniowie mieli też możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania się w restauracji, a także przy stole podczas posiłku. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach do szkoły.

mgr Anna Marcinek

fotogaleria ...


25.09.2018r.

Europejski Dzień Języków

W tym roku Dzień Języków Obcych obchodzony był u nas 25 września. Miał formę konkursu, który sprawdzał podstawową wiedzę uczniów dotyczącą stolic, flag oraz sławnych miejsc w państwach europejskich. Imprezę poprowadził pan Paweł Cecha - nauczyciel języka niemieckiego. W organizację włączyli się również nauczyciele języka angielskiego. Uczniowie rywalizowali w 4-osobowych zespołach. Najlepsi okazali się Oliwia R. (klasa 4c), Oskar G. (klasa 5 b), Oskar B. oraz Sebastian K. (klasa 8 b), którzy reprezentowali grupę nr 3. Nagrodą za I miejsce była ocena celująca z języków obcych, za II i III miejsce ocena bardzo dobra, a za IV miejsce dzieci otrzymały plusy z aktywności. Dziękujemy i gratulujemy!

fotogaleria ...


17.09.2018r.

Spotkanie integracyjne szkolnych klubów historycznych im. Armii Krajowej sosnowieckich szkół.

17 września w 79 rocznice napaści Armii Czerwonej na Polskę odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W uroczystej mszy udział wzięli Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński, władze miejskie, przedstawiciele Parlamentu RP, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież sosnowieckich klubów historycznych im. Armii Krajowej.

W czasie uroczystości przedstawiony został nowy Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Śląski Koło Sosnowiec na czele z przewodniczącym Panem Stanisławem Lisem, któremu podziękowano za objęcie przewodnictwa.

Po mszy świętej władze miasta, przedstawiciele Parlamentu RP, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkolnych klubów historycznych im. Armii Krajowej uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym rozpoczynającym działalność klubów historycznych w nowym roku szkolnym 2018/2019.

W uroczystościach uczestniczyli, również uczniowie naszego szkolnego klubu historycznego im. AK z klasy 6a z Panem Piotrem Wójcikiem – opiekunem klubu. Była to ważna uroczystość, dzięki której uczniowie byli świadkami kolejnego wydarzenia i ważnej rocznicy związanej z niepodległością Polski.

fotogaleria ...


07.09.2018r.

100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego

Dnia 7 września w Sosnowcu – Ostrowy Górnicze odbyła się uroczystość poświęcona odsłonięciu tablicy pamiątkowej z okazji 100 rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przy Szkole Podstawowej nr 33 w Sosnowcu. Z tej okazji zaproszono przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, kościelnych, przedstawicieli ZHP, dyrektorów, nauczycieli, młodzież oraz reprezentantów szkolnych klubów historycznych im. Armii Krajowej.....

. Przed rozpoczęciem głównych uroczystości odbyła się uroczysta msza w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy celebrowanej przez bp. sosnowieckiego G. Kaszaka. Przed odsłonięciem tablicy głos zabrał Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński, który podziękował wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach. Prezydent podziękował, także za wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Całość uroczystości uświetnił występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej. W uroczystości uczestniczyła, także nasza szkoła reprezentowana przez nauczyciela historii i opiekuna szkolnego klubu historycznego im. Armii Krajowej Pana Piotra Wójcika oraz uczniów z klasy 8.

Dla wszystkich uczestników była to żywa lekcja patriotyzmu i kolejne wydarzenie w naszym mieście poświęcone upamiętnieniu 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


03.09.2018r.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018 / 2019

Wyjątkowo słoneczne i upalne wakacje dobiegły końca. Początek nowego roku szkolnego powitaliśmy również w słonecznej aurze. W poniedziałek 3 września, w naszej szkole odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019. Sala gimnastyczna była miejscem gdzie zgromadzili się uczniowie, liczne grono rodziców, a także nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania Hymnu Polski. Następnie Pani dyrektor przywitała po wakacjach wszystkich uczniów, rodziców i pedagogów. W sposób szczególny zwróciła się do pierwszoklasistów, którzy dzierżąc wypełnione po brzegi słodyczami rogi obfitości, rozpoczynają pierwszy etap swoje edukacji. Zwracając się do uczniów klas ósmych podkreśliła, że rozpoczynający się rok szkolny to dla nich czas wytężonej pracy oraz podejmowania ważnych i trudnych decyzji dotyczących dalszej edukacji. Przedstawiła również organizację roku szkolnego, nowych pedagogów naszej placówki, a także nową p. wicedyrektor mgr Iwonę Woźniak. W szkolną atmosferę wprowadził wszystkich zebranych udany występ uczniów klas szóstych, który został nagrodzony gromkimi brawami. Po akademii uczniowie rozeszli się do klas, by pod okiem swoich wychowawców zapoczątkować wdrażanie się w szkolny rytm pracy.

Przed nami 10 pracowitych miesięcy, podczas których odbędą się liczne szkolne wycieczki, wyjścia do kina czy teatru, konkursy i zabawy. Lecz najważniejszy będzie sprawdzian po 8 klasie.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo zapału, uśmiechu i radości w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim powodzenia!!!

Wakacje już za 291 dni czyli 6984 godziny

fotogaleria ...

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec