WYDARZENIA 2019 / 2020

07.11.2019r.

Nasz kolejny Dzień Śniadanie Daje Moc

Dnia 7 listopada w naszej szkole ponownie obchodzony będzie Dzień Śniadanie Daje Moc. W klasach I-III zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne, których celem będzie propagowanie zdrowego jedzenia, a przede wszystkim spożywanie śniadania. Kolejny raz przyłączając się do ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc” wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej będą starali się zwrócić uwagę uczniom, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jest to najlepszy start w nowy dzień. Dzięki śniadaniu każde dziecko ma energię do nauki, lepiej koncentruje się podczas lekcji i ma siłę do zabawy. Tego dnia dzieci będą przygotowywać śniadaniową ucztę, która da im wszystkim moc. Liczymy na to, że tak jak w ubiegłym roku dzieci z entuzjazmem będą uczestniczyły w akcji.

Dużo mówi się o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu naszych dzieci, a to dlatego, że statystyki wciąż pozostają niezadowalające…


31.10.2019r.

Danuta Wawiłow „Znicze”

Dziesiątki, setki,
tysiące zniczy...
Nikt ich nie zliczy...

Przechodzą ludzie,
schylają głowy.
Wśród żółtych liści
listopadowych
palą się znicze...


W przeddzień Święta Zmarłych 31 X 2019r. uczniowie klas 6a i 5 c wspólnie z p. Hanną Kałużną udali się po lekcjach na Cmentarz przy ul Zuzanny, by posprzątać groby, uczcić pamięć poległych za ojczyznę i zapalić znicze. Wspólnie odwiedzili m. in. grób robotników, którzy zostali zabici w 1905 roku przez siepaczy rosyjskich, walcząc o niepodległość Polski, mogiłę 64 żołnierzy rosyjskich poległych w walce z Niemcami za wolność narodu polskiego, oraz anonimowe opuszczone groby. Wspólne wyjście było oddaniem hołdu poległym bohaterom.

30.10.2019r.

Koncert muzyczny „W świecie filmu”

Szczególny nastrój i emocje towarzyszyły uczniom naszej szkoły w ostatnim dniu października. W czwartkowe popołudnie przed społecznością szkolną wystąpił Duet Rodzinny, który swoją grą na różnych instrumentach chciał zarazić słuchaczy miłością do muzyki. Podczas koncertu pt. „W świecie filmu”, zaaranżowanego i poprowadzonego przez p. Jacka Gaudyna dzieci miały okazję posłuchać znakomitych motywów przewodnich znanych i lubianych piosenek i melodii takich jak: Shrek, Piraci z Karaibów, Gwiezdne Wojny, Ranczo, Czterdziestolatek, Va Bank. Program koncertu wzbogaciły krótkie prelekcje na temat instrumentów muzycznych takich jak obój, rożek angielski, saksofon i trąbka, oraz zagadki i quizy muzyczne. Bez wątpienia uczniowie, którzy wzięli udział w koncercie opuszczały „salę koncertową” bogatsze o niepowtarzalne wrażenia muzyczne i estetyczne.

23.10.2019r.

Wycieczka do zamku w Mosznej

23 października klasy 4,5 i 6a wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do zamku w Mosznej, który na tę okazję zamienił się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Po zakamarkach zamku oprowadzała nas animatorka-czarownica. Na początku przygody rodem z Hogwartu, uczniowie spotkali się z tiarą przydziału, która przyporządkowała uczniów do jednego z czterech domów, w zależności od ich predyspozycji i cech charakteru. Następnie, każdy z młodych adeptów magii przywdział odpowiednią szatę i udał się na pokaz sztuki alchemicznej, lekcję kaligrafii oraz turniej rycerski.
Wycieczka zakończyła się spacerem po malowniczym parku, który otacza zamek oraz wizyta w oranzerii.

fotogaleria ...

21.10.2019r.

„STALKING - NA CYBERPRZEMOC SĄ PARAGRAFY”

W dniu 21.10.2019r. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w spektaklu interaktywnym pt. „Stalking - na cyberprzemoc są paragrafy”. Symulację rozprawy sądowej poprowadził autor scenariusza Sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie. Celem projektu było zaprezentowanie problematyki funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości związanej z czynami zabronionymi - mową nienawiści, hejtem i przestępczością internetową.

04,18.10.2019r.

Lekcje w bibliotece osiedlowej - Julian Tuwim, To zwierzę mnie bierze...

W miesiącu październiku klasa 2b dwukrotnie uczestniczyła w lekcjach w bibliotece osiedlowej na ulicy Kossaka. 04.10 uczniowie mieli możliwość poznania wielu ciekawych informacji z prywatnego życia Juliana Tuwima - autora popularnych wierszy dla dzieci. Podsumowaniem zajęć był krótki test wiadomości.

„To zwierzę mnie bierze” - w tych zajęciach o dość nietypowej tematyce uczniowie 2b uczestniczyli 18.10. Głównym tematem były... zwierzęce ogony, pupy i kuperki oraz niezwykłe właściwości tylnych części ciała niektórych zwierząt egzotycznych i rodzimych. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film pt.„Nela, mała podróżniczka” o nosaczach z wyspy Borneo.

16.10.2019r.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - PASOWANIE NA UCZNIA

Podczas uroczystego apelu 14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się pasowanie klas pierwszych na uczniów naszej szkoły. Wydarzenie to zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, rodziców jak i nauczycieli.

Uczennice klas VII Marta i Wiktoria wspaniale poprowadziły program artystyczny młodszych kolegów i koleżanek. Wśród uczniów na wyróżnienie zasłużył występ Zuzi, Mai i Alicji z kl.Ia. Dziewczynki zaśpiewały utwory zaprezentowane również podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Muzie w Sosnowcu. Piewszoklasiści wykazali się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny. Przekonywali zebranych gości, że wiedzą jak być wzorowym, odpowiedzialnym i doskonale przygotowanym uczniem.

Po zakończeniu części artystycznej i wprowadzeniu sztandaru szkoły nadszedł kulminacyjny moment jakże podniosłej uroczystości. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami, należycie wypełniać obowiązki ucznia oraz pomagać słabszym i młodszym od siebie. Po tych słowach dyrektor szkoły pani Iwona Woźniak dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 16. Ten gest symbolizował przyjęci do społeczności uczniowskiej, bo takich wspaniałych pierwszaków chętnie witamy w naszej szkole. Po ceremoni pasowania głos zabrała pani dyrektor gratulując pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej, a rodzicom tak wspaniałych i mądrych pociech.

Dodatkową niespodzianką dla najmłodszych uczniów były upominki przygotowane przez klasy VIII oraz pamiątkowe dyplomy. Po uroczystości na uczniów czekał jeszcze słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Naszym najmłodszym kolegom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobytej wiedzy.

Powodzenia !!!

mgr Monika Wilk
mgr Beata Herod

fotogaleria ...

10.10.2019r.

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Kolejny raz 10 października uczniowie klas I-III wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Drzewa. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku. „Drzewa dla klimatu” to hasło tegorocznej edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Co roku w październiku w wielu krajach na świecie odbywa się akcja sadzenia drzew. Głównym celem akcji jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych, wzrost świadomości ekologicznej, propagowanie idei sadzenia i pielęgnacji drzew.

Z tej okazji uczniowie klasy IIa i IIIa aktywnie włączyli się w obchody tego ekologicznego święta. W tym roku zorganizowana została lekcja tematyczna na którą został zaproszony leśnik Pan Dawid Ślęzak z Leśnictwa Maczki - Nadleśnictwo Siewierz. Na zajęciach Pan leśnik ciekawie opowiadał dzieciom o bezcennej roli drzew dla człowieka i środowiska, a także o świecie zwierząt. Uczniowie będąc ciekawi pracy leśnika często zadawali gościowi pytania. Po zajęciach dydaktycznych obok budynku naszej szkoły wspólnie, pod okiem leśnika i zgodnie z jego wskazówkami, posadziliśmy młody klon. Drzewko otrzymało imię Kornel. W ten sposób wzbogaciliśmy w rejonie naszej szkoły zasób drzew, które ostatnio uszkodziły silne wiatry. W przeprowadzeniu akcji pomogło Leśnictwo Maczki, które zaopatrzyło szkołę w sadzonkę drzewa.

Sadźmy drzewa! Drzewa dla klimatu!

mgr Małgorzata Frankiewicz
mgr Ewa Jamrocha

09.10.2019r.

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dnia 9 października klasa 3b uczestniczyła w zajęciach przybliżających polskie baśnie i legendy. Uczniowie wysłuchali fragmentów najciekawszych legend np. „Lech, Czech i Rus - o powstaniu państwa polskiego”, „O Popielu”, „Piast Kołodziej”, „Wars i Sawa”, „O smoku wawelskim”, „Powstanie Zakopanego”, „Dlaczego Bałtyk jest słony”, „Toruńskie pierniki”. Wszyscy obejrzeli również film pt. „Legenda o złotej kaczce”. Na koniec pani bibliotekarka zaproponowała rozwiązanie krzyżówki z hasłami, które wystąpiły w legendach. Wszystkie dzieci były zachwycone wizytą w bibliotece i obiecały, że na pewno do niej jeszcze powrócą.

30.09.2019r.

WYCIECZKA DO NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO

W dniu 30.09.2019 klasa 7a udała się do Oddziału Rejonowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Wycieczka ta była okazją do uczestniczenia w nietypowej lekcji ekonomii, na której uczniowie zapoznali się z historią bankowości w Polsce, rolą i funkcją banku centralnego w gospodarce oraz dowiedzieli się czym różni się on od banków komercyjnych. Nauczyli się co to jest inflacja i jaki jest cel inflacyjny. Poznali historię pieniądza i nauczyli się rozpoznawania autentyczności banknotów. Zobaczyli jak wygląda skarbiec.

Wizyta w NBP to podróż w nieznany na co dzień świat numizmatów, maszyn do liczenia, sortowania i paczkowania pieniędzy. Cała klasa wzięła udział w quizie wiedzy o polskim złotym, którego zwycięzcami zostali Marta i Samuel. Nie zabrakło również jednej z największych atrakcji - sztaby złota - dostępnej dla każdego na wyciągniecie ręki!!!
Na zakończenie wizyty w banku każdy uczestnik samodzielnie wykonał pamiątkową monetę.

fotogaleria ...

26.09.2019r.

Dzień Języków Obcych

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku było inaczej niż zwykle , ponieważ dzieci popisały się swoimi zdolnościami kulinarnymi. Klasy przygotowywały smakołyki typowe dla niektórych krajów europejskich. Wszystkie potrawy były smaczne i zniknęły w czasie jednej przerwy! Wielkie gratulacje dla naszych zdolnych i pomysłowych kucharzy, dzięki którym dowiedzieliśmy się co jedzą nasi rówieśnicy z innych państw.

fotogaleria ...

02.09.2019r.

Witaj szkoło!

Dnia 2 września 2019 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Pani Dyrektor Iwona Woźniak powitała wszystkich uczniów i życzyła im zaangażowania, radości, zdrowia, chęci do pracy oraz rozwijania pasji w nadchodzących miesiącach. Szczególne serdeczności skierowała do pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Uczniowie klas 6a, b, c przypomnieli zebranym o osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślili, jak ważny jest pokój i możliwość uczenia się w wolnym państwie polskim. Zaś Emilka i Jagoda wzruszyły zebranych pięknym tańcem i śpiewem.Następnie aktorzy przenieśli widzów do sali lekcyjnej, by mogli zobaczyć zabawne scenki z życia pewnej klasy, niekoniecznie grzecznej.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas 6a, b, c pod opieką pani Iwony Ambroziak i pani Dominiki Śmidowicz

fotogaleria ...

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec