WYDARZENIA 2019 / 2020

10.10.2019r.

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Kolejny raz 10 października uczniowie klas I-III wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Drzewa. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku. „Drzewa dla klimatu” to hasło tegorocznej edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Co roku w październiku w wielu krajach na świecie odbywa się akcja sadzenia drzew. Głównym celem akcji jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych, wzrost świadomości ekologicznej, propagowanie idei sadzenia i pielęgnacji drzew.

Z tej okazji uczniowie klasy IIa i IIIa aktywnie włączyli się w obchody tego ekologicznego święta. W tym roku zorganizowana została lekcja tematyczna na którą został zaproszony leśnik Pan Dawid Ślęzak z Leśnictwa Maczki - Nadleśnictwo Siewierz. Na zajęciach Pan leśnik ciekawie opowiadał dzieciom o bezcennej roli drzew dla człowieka i środowiska, a także o świecie zwierząt. Uczniowie będąc ciekawi pracy leśnika często zadawali gościowi pytania. Po zajęciach dydaktycznych obok budynku naszej szkoły wspólnie, pod okiem leśnika i zgodnie z jego wskazówkami, posadziliśmy młody klon. Drzewko otrzymało imię Kornel. W ten sposób wzbogaciliśmy w rejonie naszej szkoły zasób drzew, które ostatnio uszkodziły silne wiatry. W przeprowadzeniu akcji pomogło Leśnictwo Maczki, które zaopatrzyło szkołę w sadzonkę drzewa.

Sadźmy drzewa! Drzewa dla klimatu!

mgr Małgorzata Frankiewicz
mgr Ewa Jamrocha

30.09.2019r.

WYCIECZKA DO NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO

W dniu 30.09.2019 klasa 7a udała się do Oddziału Rejonowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Wycieczka ta była okazją do uczestniczenia w nietypowej lekcji ekonomii, na której uczniowie zapoznali się z historią bankowości w Polsce, rolą i funkcją banku centralnego w gospodarce oraz dowiedzieli się czym różni się on od banków komercyjnych. Nauczyli się co to jest inflacja i jaki jest cel inflacyjny. Poznali historię pieniądza i nauczyli się rozpoznawania autentyczności banknotów. Zobaczyli jak wygląda skarbiec.

Wizyta w NBP to podróż w nieznany na co dzień świat numizmatów, maszyn do liczenia, sortowania i paczkowania pieniędzy. Cała klasa wzięła udział w quizie wiedzy o polskim złotym, którego zwycięzcami zostali Marta i Samuel. Nie zabrakło również jednej z największych atrakcji - sztaby złota - dostępnej dla każdego na wyciągniecie ręki!!!
Na zakończenie wizyty w banku każdy uczestnik samodzielnie wykonał pamiątkową monetę.

fotogaleria ...

26.09.2019r.

Dzień Języków Obcych

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku było inaczej niż zwykle , ponieważ dzieci popisały się swoimi zdolnościami kulinarnymi. Klasy przygotowywały smakołyki typowe dla niektórych krajów europejskich. Wszystkie potrawy były smaczne i zniknęły w czasie jednej przerwy! Wielkie gratulacje dla naszych zdolnych i pomysłowych kucharzy, dzięki którym dowiedzieliśmy się co jedzą nasi rówieśnicy z innych państw.

fotogaleria ...

02.09.2019r.

Witaj szkoło!

Dnia 2 września 2019 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Pani Dyrektor Iwona Woźniak powitała wszystkich uczniów i życzyła im zaangażowania, radości, zdrowia, chęci do pracy oraz rozwijania pasji w nadchodzących miesiącach. Szczególne serdeczności skierowała do pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Uczniowie klas 6a, b, c przypomnieli zebranym o osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreślili, jak ważny jest pokój i możliwość uczenia się w wolnym państwie polskim. Zaś Emilka i Jagoda wzruszyły zebranych pięknym tańcem i śpiewem.Następnie aktorzy przenieśli widzów do sali lekcyjnej, by mogli zobaczyć zabawne scenki z życia pewnej klasy, niekoniecznie grzecznej.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas 6a, b, c pod opieką pani Iwony Ambroziak i pani Dominiki Śmidowicz

fotogaleria ...

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec