WYDARZENIA 2020 / 2021

28.10.2020r.

DZIEŃ UŚMIECHU

28 października świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ UŚMIECHU. Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. W tym dniu uczniowie w klasach 1 - 3 uczący się stacjonarnie prezentowali uśmiechnięte emotikonki samodzielnie wykonane lub obdarowywali się nimi. Nauczyciele również włączyli się do zabawy.

„Śmiech - to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu, by zachować zdrowie.”

Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą. Chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.

Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli. Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres. Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

Śmiech doskonale wpływa na naszą psychikę oraz potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem: poprawia nastrój, dodaje energii, zwiększa poczucie pewności siebie pomaga w zwalczaniu stresu, wzmacnia system immunologiczny, jest świetnym ćwiczeniem aerobiku, wpływa odmładzająco, zwiększa  pewność siebie.

Śmiech działa jak:
GIMNASTYKA: kiedy się śmiejemy pracuje przepona, mięśnie pleców i brzucha, a także mięśnie twarzy.
MASAŻ: tętnicy szyjnej, serca, śledziony, wątroby.
JOGGING: śmiejąc się, nabieramy w płuca dużo powietrza, jak przy bieganiu.
LEKARSTWO: osłabia dolegliwości astmy i migreny, łagodzi lub osłabia ból.
KOSMETYK: śmiejąc się, dotleniasz organizm, dzięki czemu skóra staje się zaróżowiona i dotleniona.
Śmiech stał się tym samym obiektem zainteresowań i przedmiotem badań naukowców, tworząc koncepcję  terapii śmiechem, określanej mianem GELOTOLOGII.

TO BYŁ WESOŁY DZIEŃ - SAMORZĄD UCZNIOWSKI

fotogaleria ...

14.10.2020r.

14 X - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W środę 14 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Niestety trochę inaczej niż zawsze, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, ilość osób była ograniczona. Uczestnikami byli przedstawiciele każdej klasy (w trzyosobowym składzie), kilkoro rodziców z klas młodszych, nauczyciele i pozostali pracownicy. Samorząd Uczniowski przygotował  na początek krótką, historyczną przedmowę, a następnie uczniowie klas III wystąpili w inscenizacji, pt: „Kwiaciarnia”.

Uczniowie piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie głos zabrały Panie z Rady Rodziców oraz Pani Dyrektor Iwona Woźniak, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Dziękujemy również P. Manueli Lotko za piękną oprawę plastyczną uroczystości oraz kwiaty przygotowane dla każdego nauczyciela.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości. 

Samorząd Uczniowski

fotogaleria ...

14.10.2020r.

Ślubowanie klasy pierwszej oraz pasowanie na ucznia.

W środę, 14 października 2020 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Anny Marcinek i Pani Ewy Jamrocha. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym spotkali się z Panią Alfabet z Krainy Literkowo. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonali Pani Dyrektor Szkoły Iwona Woźniak oraz Wicedyrektora Piotra Wójcika. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali. Ciepłe i miłe słowa skierowali do pierwszoklasistów, Pani dyrektor, przewodnicząca samorządu uczniowskiego oraz przedstawiciele klas VIII. Pochwalili umiejętności najmłodszych uczniów, życzyli Im samych miłych chwil w szkole i wręczyli dzieciom upominki. Po uroczystym apelu Uczniowie klas I wraz z Wychowawczyniami i Rodzicami udali się do klas na poczęstunek. Te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci.

Na pewno Uczniowie będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom”.

fotogaleria ...

10.2020r.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to wydarzenie matematyczne, które w tym roku miało swoją dziesiątą edycję. W naszej szkole ŚDTM odbywał się po raz pierwszy. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W tegorocznej akcji edukacyjnej uczestniczyło na całym świecie 5239 szkół. Od Organizatora akcji, Wydawnictwa Karty Grabowskiego, otrzymaliśmy materiały niezbędne do przeprowadzenia matematycznych zabaw. Respektując wymogi sanitarne akcja została przeprowadzona w klasie na lekcji matematyki. W tym roku udział w zmaganiach wzięły klasy 3a i 4a pod opieką Pani Małgorzaty Frankiewicz i Pani Dominki Śmidowicz.

Pomieszczenie klasowe zostały udekorowane akcentami związanymi z ŚDTM. Każdy uczeń losował sobie 5 zadań z tabliczki mnożenia i musiał je rozwiązać w określonym czasie. Spośród uczniów klasy 3a udało się wyłonić klasowego „Eksperta Tabliczki Mnożenia” dopiero po dwóch dogrywkach. Został nim Sergiusz Matjasiński, który w nagrodę otrzymał pamiątkowy Certyfikat i słodki upominek. W klasie 4a "Ekspertem Tabliczki Mnożenia" został Filip Janko. Drugie miejsce ex aequo zajęli Nataniel Piwoda i Franciszek Majewski. Za bardzo dobrą znajomość tabliczki mnożenia należy także wyróżnić Gabrielę Latałę i Piotra Malinowskiego z klasy 3a. Każdy egzaminowany otrzymał certyfikat znajomości tabliczki mnożenia i pamiątkową odznakę. Wszystkim Ekspertom gratulujemy! Osoby, które chcą jeszcze sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia i zdobyć Tytuł Eksperta, mogą wejść na stronę  https://www.wmtday.org/pl i zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami.

Życzymy powodzenia!

Małgorzata Frankiewicz
Dominika Śmidowicz

fotogaleria ...

25.09.2020r.

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Z okazji tego święta na języku angielskim zorganizowane zostały zgodnie z reżimem sanitarnym okolicznościowe zajęcia dla dzieci. Poszczególne klasy miały za zadanie wykonać flagi wylosowanego państwa, napisać kilka wybranych słówek w tym języku, pokolorować mapę danego pastwa oraz zaprezentować kilka ciekawostek. Oprócz tego nauczyciele języka angielskiego przybliżyli uczniom tradycje i kulturę w innych krajach poprzez gry i zabawy interaktywne.

Uczniowie z radością wykonywali powierzone zadania, a podczas gier i zabaw klasowych ich entuzjazm można było usłyszeć nawet na korytarzach szkolnych.

fotogaleria ...

01.09.2020r.

Początek Roku Szkolnego 2020/2021

Z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, oraz stosując się do wytycznych MEN, MZ i GIS we wtorek 1 września został zainaugurowany nowy rok szkolny 2020/21. Rozpoczęcie roku szkolnego w SP16 odbywało się wg harmonogramu przygotowanego przez dyrekcję.

Każda klasa miała wyznaczoną godzinę, a także nr sali w której spotkali się ze swoimi wychowawcami. O godz. 8.30 jako pierwsi nowy rok szkolny rozpoczęli pierwszoklasiści. Duża sala gimnastyczna była miejscem gdzie uczniowie rozpoczynający naukę w klasie pierwszej zapoznali się ze swoimi wychowawcami.Uczniowie pozostałych klas przychodzili co kwadrans od godz. 8.45 do godz. 12.00. Wszyscy po przekroczeniu progu szkoły dezynfekowali ręce. Podczas spotkania z wychowawcami uczniowie byli zapoznawani jak bezpiecznie przebywać i poruszać się w szkole. Z powodu epidemii początek roku szkolnego, bez uroczystej akademii i w takiej formie odbył się pierwszy raz w historii. W ten oto sposób odbiegający od tradycji naszej szkoły, wypoczęci i z bagażem wakacyjnych wrażeń, wszyscy uczniowie wkroczyli w kolejny etap edukacji.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo zapału, uśmiechu i radości w nowym roku szkolnym!

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec