WYDARZENIA 2020 / 2021

25.06.2021r.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Jest to czas podsumowań oraz podziękowań. Uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą już odetchnąć z ulgą, bo był to ciężki rok dla wszystkich. Dużą część roku spędziliśmy w domach na zdalnym nauczaniu. Zakończenie roku wyglądało podobnie jak rok wcześniej w rygorze sanitarnym. Uczniowie klas 1-7 otrzymali świadectwa, dyplomy i nagrody z rąk wychowawców w klasach. Uczniowie klasy 8a zostali pożegnani na sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor mgr Iwonę Woźniak, wychowawcę, uczących nauczycieli. Najpierw został przekazany przez ósmoklasistów sztandar szkoły klasom siódmym. Następnie klasa druga i siódma przygotowała krótki program artystyczny. Na koniec ósmoklasistom zostały przekazane drobne upominki od klas pierwszych oraz usłyszeli ostatni dla nich dzwonek.

Wszyscy mamy nadzieję, że kolejny rok spędzimy już na stałe w murach szkoły. A teraz nadszedł czas, by cieszyć się z dwóch miesięcy błogiego lenistwa. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody i niezapomnianych wrażeń w czasie wakacji.

fotogaleria ...

06.2021r.

EDUKACJA REGIONALNA

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 8 a realizowali projekt Edukacja Regionalna. Szczególnie zainteresowały ich zagadnienia związane z małą Ojczyzną - Środulą i Konstantynowem. Wyszukiwali informacje na temat ważnych wydarzeń historycznych, miejsc i ludzi związanych z dzielnicą. Przeglądali różne publikacje na temat Szkoły Podstawowej nr 16, jej założycielki i historii. Zaangażowali się w realizację filmu o Środuli i Konstantynowie oraz wykonanie plakatów na temat sportu i rekreacji w Sosnowcu. Film i dwa interaktywne plakaty zostały wysłane na konkursy organizowane przez Urząd Miejski, Pałac Schoena Muzeum oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu. Film i dwa interaktywne plakaty zostały wysłane na konkursy organizowane przez Urząd Miejski, Pałac Schoena Muzeum oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu. Film „Ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz” autorstwa Wiktorii Pachli, Nikoli Gawron i Samuela Kwietnia otrzymał wyróżnienie w konkursie „Moja dzielnica”. Dowiedzieliśmy się o tym w czasie interaktywnej uroczystej Gali, w której uczestniczyła również Pani dyrektor mgr Iwona Woźniak.
Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale Filmowa16:
https://www.youtube.com/watch?v=6XSYtif5RPg&t=142s

Autorzy: Julia Nowicka, Patryk Stateczny, Marcel Chmielewski.

Autorki plakatu: Małgorzata Stadnicka , Marta Śmidowicz, Wiktoria Latos.

06.2021r.

Wirtualne podróże po świecie

W II półroczu klasy 2b i 3b uczestniczyły w innowacji pedagogicznej. Podczas zajęć dzieci poznawały kultury innych państw z różnych zakątków świata. Wirtualnie odwiedziły Japonię, Meksyk, Hiszpanię, Australię oraz Peru. Każde zajęcia dostarczyły dzieciom pozytywnych przeżyć. Ucznowie odkrywali nowe, ciekawe zabytki poprzez zdjęcia, filmy. Mogli zobaczyć jak uczą się dzieci z innych krajów. Obcowali z kulturą innych narodów poprzez zabawę, muzykę i taniec. Uczyły się podstawowych zwrotów w różnych językach.

Na każdych zajęciach dzieci tworzyły albumy o danym państwie. Rozwijały w ten sposób swoją kreatywność oraz uczyły się pracy w grupie. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom za aktywny udział w zajęciach.

Dziękujemy wszystkim uczniom za akywny udział w zajęciach.

Monika Wilk
Wioletta Rudzka

fotogaleria ...

11.06.2021r.

Dzień Marchewki

W piątek 11.06.2021r. Świętowaliśmy w szkole „Dzień Marchewki”.Celem zabawy było promowanie zdrowego stylu życia, uświadomienie dzieciom znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie oraz integracja klasy. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do szkoły w ubraniach, na których dominował kolor pomarańczowy. Uczniowie zadbali również o odpowiednie nakrycie głowy (czapki, opaski) niczym prawdziwe marchewki. W śniadaniówkach królowała marchewka. Na korytarzach szkolnych można było zapoznać się z ciekawostkami związanymi z wartościami odżywczymi marchewki. To był bardzo kolorowy dzień, a dzieci wykazały ogromne zaangażowanie w przygotowanie klasowych dekoracji tego warzywa.

fotogaleria ...

15.06.2021r.

Wycieczka do kina Helios

W dniu 15.06.21 klasy 2a i 2b wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do kina Helios w Sosnowcu na projekcję bajki Krudowie 2. W drodze powrotnej przy pieknej słonecznej pogodzie była zabawa na placu zabaw w Parku Sielec oraz lody dla ochłody. Wszyscy wróciliśmy pełni pozytywnej energi. Wspólnie spędzony czas na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

fotogaleria ...

26.05.2021r.

KIERMASZ Z OKAZJI DNIA MATKI

Dzień 26 maja - Święto Matki - to jedno z najpiękniejszych, a z pewnością, najbardziej osobiste święto w roku. Matka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. Również uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o swoich mamach.

Józef Ignacy Kraszewski napisał „Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska.” Chcąc podziękować całym sercem zorganizowaliśmy Kiermasz z okazji Dnia Mamy. W dniach 24.05.2021r. - 30.05.2021r. Uczniowie mogli zakupić rękodzieło oraz drobne upominki dla swoich mam.

Organizatorzy:
Manuela Lotko, Małgorzata Mędrala, Sylwia Musialik.

04.2021r.

Spotkania z ciekawymi ludźmi - projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję"

Projekt "Zaproś mnie na swoją lekcję" cieszy się ogromną popularnością w naszej szkole. Dzięki niemu uczniowie klas 5a i 6a mieli okazję uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez ciekawych ludzi z Polski i zagranicy zaproszonych przez wychowawców. Nasi goście z pasją dzielili się swoją wiedzą. Pani Dagmara Koniarek - jako wolontariuszka Fundacji Ochrony Przyrody i Pomocy Zwierzętom (FOP), podzieliła się z klasą 5 a swoją miłością do zwierząt oraz opowiedziała o swojej pracy wolontariusza w opiece nad zwierzętami. Pan Ludek Vasta - Czech, który jest tłumaczem języka polskiego, w bardzo ciekawy sposób porównał języki polski i czeski. Uczniowie mogli poćwiczyć czeskie "łamańce językowe", co wywoływało duże salwy śmiechu. Dr Magdalena Jarzębowska, biolog i pasjonat przyrody, za pomocą sznurka i waty wyjaśniła uczniom kl. 6a czym są wirusy oraz jak działają szczepionki.

Wprost z zielonej Irlandii przybyła do nas również pani Dorota Polatyńska, która w niesłychanie interesujący sposób przedstawiła nam ciekawostki na temat kultury irlandzkiej. W świat Wakeleta wprowadziła nas Pani Monika Szulkowska. Dzięki niej poznaliśmy świetne narzędzie do porządkowania danych w chmurze. Ostatnie spotkanie na temat bezpieczeństwa w sieci poprowadził znany youtuber YnarYiF, zaproszony przez biuro podróży Czerwiński travel. Podczas tej lekcji uczniowie wzięli udział w żywej dyskusji dotyczącej ich doświadczeń w korzystaniu z internetu, gier oraz lekcji online.

fotogaleria ...

03.05.2021r.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni, zwany także Sejmem Wielkim”, uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie (po amerykańskiej) konstytucję, która miała odrodzić upadającą po I rozbiorze Polskę. Przeszła ona do historii pod nazwą „Konstytucji 3 maja”, stając się symbolem idei niepodległościowych narodu polskiego. Konstytucję uchwalono dzięki staraniom stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczpospolitej. Przeciwnikami reform była konserwatywna magnateria i szlachta, wśród której było wielu zdrajców ojczyzny....

Na mocy uchwalonej konstytucji zniesiono wolną elekcję i liberum veto oraz wprowadzono dziedziczność tronu. Znaczne uprawnienia nadano mieszczanom. Władzę ustawodawczą miał sprawować sejm, a rząd stał się organem władzy wykonawczej.

3 maja 1791 roku społeczeństwo Warszawy z ogromną radością przyjęło nowy akt prawny. Wiwatowano od rana na Placu Zamkowym na cześć twórców konstytucji: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego.

Konstytucja obowiązywała tylko 14 miesięcy. Jej przeciwnicy doprowadzili do konfederacji targowickiej i wojny z Rosją, która zakończyła się dla Polski II rozbiorem w 1793 roku.

Powstanie Tadeusza Kościuszki w 1794 roku było kolejnym zrywem niepodległościowym, jednak zakończyło się ono klęską i trzecim rozbiorem 1795 roku. Wówczas Polska utraciła niepodległość na 123 lata.

Rzeczpospolita odrodziła się dopiero po I wojnie światowej w 1918 roku. Uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919 roku rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ustanowiono świętem państwowym. Po zakończeniu II wojny światowej ponownie zaczęto obchodzić to święto. Trwało to tylko do 1946 r., gdyż doszło wtedy do krwawych demonstracji studenckich i wówczas władze zabroniły tego publicznego świętowania. Do oficjalnego zniesienia święta doszło w 1951 roku. W roku 1981 ponownie zaczęto świętować to wydarzenie, jednak przywrócono go ustawą dopiero 6 kwietnia 1990 roku.

W naszej szkole zawsze uroczyście obchodziliśmy święto Konstytucji 3 maja. W bieżącym roku szkolnym z uwagi na pandemię związaną z COVID-19 wspominamy jedynieto piękne polskie święto. Oddajemy hołd tym historycznym reformatorom, którzy walczylio silne, niezależne państwo.

fotogaleria ...

03.2021r.

Spotkania międzynarodowe

Nasza szkoła bierze udział w projekcie międzynarodowym Meet My Class - Virtual English Teachers. Klasy 5 a oraz 6 a wraz z wychowawcami uczestniczą systematycznie w spotkaniach online z uczniami z innych krajów. Odbyły się już spotkania z uczniami z Turcji, Macedonii, Włoch oraz Hiszpanii.

Głównym celem lekcji jest doskonalenie rozumienia wypowiedzi oraz komunikacja w języku angielskim – uczniowie rozmawiają ze swoimi rówieśnikami o swoich zainteresowaniach, zwyczajach, życiu rodzinnym. Prezentują również swoje kraje, miejsca zamieszkania, tradycje, ciekawe miejsca. Wspólnie obchodziliśmy również dzień św. Patryka - patrona Irlandii. Dzieci zdobywają podstawową wiedzę o innych krajach i społeczeństwach. Takie spotkania kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur. Kto wie - może znajomości przerodzą się w przyjaźnie?

fotogaleria ...

22.03.2021r.

krokusy

Obchody Pierwszego Dnia Wiosny

Tradycją naszej szkoły są uroczyste obchody „Pierwszego Dnia Wiosny”. Ze względu na pandemię były one jednak inne niż zwykle. Uczniowie spotkali się z nauczycielami zdalnie, przez aplikację Teams. W trakcie trwania wydarzenia poznali tradycję związaną z Marzanną, wywodzącą się z czasów przedchrześcijańskich, i uczestniczyliwirtualnie w jej topieniu. Obejrzeli także prezentację o zwiastunach wiosny oraz słuchali utworów poświęconych tej pięknej porze roku: „Cztery pory roku - wiosna” Antonio Vivaldiego i „Wiosna” zespołu Skaldowie. Uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie „Czy znasz swoją szkołę?”, a klasy młodsze brały udział w wiosennych grach, zabawach muzycznych i ruchowych.

Rozstrzygnięcie konkursu „Czy znasz swoją szkołę?” pokazało, że nasi uczniowie dobrze znają wszystkie jej zakamarki. Najlepsi w rozpoznawaniu byli:
I miejsce: kl. 6a i 7b
II miejsce: kl. 4b
III miejsce : kl.6b
Za zgodą Pani Dyrektor zostały przyznane nagrody:
Klasy: 6a i 6b wygrały 2 dni bez sprawdzianów, pytania i prac pisemnych (24 i 25 marca)
Klasy: 4b i 6b wygrały 1 dzień bez sprawdzianów, pytania i prac pisemnych (24 marca)

03.02.2021r.

Żołnierze Wyklęci

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt ustawy skierował do sejmu prezydent Lech Kaczyński.

Żołnierze Wyklęci to żołnierze bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli o Polskę wolną, niezależną od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Działali w konspiracji w latach 1943-1947, chociaż ostatni partyzant zginął w walce dopiero w 1963 roku.
Walka o wolną Polskę

  • Już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo AK rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji ZSRR. Powstała organizacja NIE łącząca struktury cywilne i wojskowe mająca na celu samoobronę i podtrzymywanie morale polskiego społeczeństwa w oczekiwaniu na wojnę Zachodu z ZSRR.
  • W 1944 roku na ziemie polskie wkroczyła Armia Czerwona i NKWD przystąpiło do aresztowań wojsk AK. Wojska te zorganizowały silny opór.
  • Powstanie trwało do końca lat 40 XX wieku, a na niektórych terenach znacznie dłużej.
  • Żołnierze Wyklęci zostali pokonani. Fizyczna eksterminacja oddziałów partyzanckich nie wystarczała komunistom. Poprzez liczne działania, filmy i książki władze PRL zniekształciły obraz walk oddziałów powstańczych.
  • Walka Żołnierzy Wyklętych zakończyła się klęską, bo nie miała żadnych szans powodzenia. W walce nie pomogła nam Europa Zachodnia.
  • Komuniści chcieli stworzyć nowe społeczeństwo likwidując dawne elity.
  • W grupach konspiracyjnych działało od 120 do 180 tysięcy osób. Kiedy w 1945 roku kończyła się druga wojna światowa, to na terenie Polski było około 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

11-12.02.2020r.

Kiermasz walentynkowy

W dniach 11-12 lutego odbył się w naszej szkole kiermasz walentynkowy. Można było nabyć piękne rękodzieła wykonane przez p. Manuelę Lotko oraz p. Sylwię Musialik oraz kartki z życzeniami w języku angielskim. Uczniowie klas 1-3 z entuzjazmem obdarowywali swoich bliskich walentynkowymi upominkami. Była to również świetna okazja do poszerzenia słownictwa w języku angielskim.

Zainteresowanie budziła także gazetka tematyczna pełna ciekawostek dotyczących tego święta. Cieszymy się, że mimo pandemii oraz surowych obostrzeń udało nam się wywołać uśmiech i radość w naszej społeczności szkolnej.

28.01.2021r.

Dni Ochrony Danych Osobowych

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych. Z tej okazji zorganizowano pokaz filmików o tematyce ochrony danych osobowych oraz 2 konkursy:
- znajomości zagadnień ochrony danych osobowych (w klasach IV - VIII)
- plastyczny (w klasach I - VIII).

Konkurs znajomości zagadnień ochrony danych osobowych „Twoje Dane Twoja Sprawa” przeprowadzono za pośrednictwem aplikacji Forms. Wzięło w nim udział 115 uczestników.
Największą liczbę punktów zdobyli:
I miejsce - Samuel Kwiecień - 18 pkt. klasa 8a
II miejsce - Tymon Weinmann - 16 pkt. klasa 4a
III miejsce - Kinga Sierlecka - 11 pkt. klasa 6b i Wiktoria Latos - 11 pkt. klasa 8a
Wyróżnienie: Wojciech Komur - 10 pkt. klasa 4b
W konkursie plastycznym wyróżniono aż 32 prace w 4 kategoriach:

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniach z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych. Zwycięzcy konkursów otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody.

fotogaleria ...

22.12.2020r.

Spotkanie wigilijne z uczniami ze Sri Lanki

Ho, ho, ho! W dniu 22.12.2020 w ramach spotkania wigilijnego, kl.5a i 6a wraz z wychowawcami zaprosiły uczniów z odległej Sri Lanki w ramach projektu Meet My Class - Virtual English Teachers, aby podzielić się wiedzą na temat świątecznych zwyczajów oraz odkryć tajemnice swoich krajów, oczywiście w języku angielskim. Rozegraliśmy świąteczny quiz drużynowy, który rzutem na taśmę udało nam się wygrać. Najciekawsza okazała się sesja pytań i odpowiedzi, dzięki której dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawostek na temat Sri Lanki oraz mieliśmy okazję opowiedzieć o swoim życiu codziennym. Tak, święta zbliżają ludzi! Merry Christmas.

15.12.2020r.

Zaproś mnie na swoją lekcję

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Z tej okazji, 15 grudnia 2020r. uczniowie kl. 6a gościli na swojej lekcji panią Agnieszkę Bajer, która przeniosła nas do słonecznej Hiszpanii, aby przybliżyć nam kulturę tego kraju, a w szczególności opowiedzieć o panujących tam zwyczajach świąteczno-noworocznych. Było to dla nas niezwykle ciekawe doświadczenie, wzbogacone elementami języka hiszpańskiego. Mamy nadzieję, że pani Agnieszka jeszcze nas odwiedzi, bo udało jej się rozbudzić naszą ciekawość. Na koniec życzyliśmy sobie Feliz Navidad.

12.2020r.

M I K O Ł A J


Samorząd Uczniowski pragnie podziękować wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję „mikołajkową” w naszej szkole. Poniżej prezentujemy twórczość i talent naszych młodych artystów, którzy przygotowali piękne rymowanki oraz podzielili się na zdjęciach świątecznymi dekoracjami domu. Zapraszamy do czytania i oglądania.


Święty Mikołaj nie lubił jaj.
Uwielbiał ciasteczka z odrobiną mleczka.
Przynosił upominki dla grzecznej dziewczynki.
Była też paczka dla miłego chłopaczka

(Gabrysia Latała 3a)


Ten Mikołaj nasz Święty
Nie jest ani trochę śnięty
Świat w jedną noc obleci
Uraduje wszystkie dzieci.
(Zuzanna Krzystanek 3b)


Święta nadchodzą tuż tuż,
Święty Mikołaj idzie już,
Wystroić choinkę już czas,
Bo Święta to magiczny czas.
(Zuzanna Majcher kl. 2a)


Mikołaju Święty przynieś nam prezenty,
Bo Święta tuż tuż;
I Ty zbliżasz się już.
(Wiktoria Majcher kl. IV B)


„Pan w czerwieni”
Czerwona czapka z białym pomponem,
na siwej główce się kiwa.
Zmarznięte uszka i nos, broda po pas,
brzuszka ciągle przybywa.

Na pleckach wór, na końcu sznur
mocno zawartość trzyma.
Wesoły krok, którym co rok,
przemierza świat i nic go nie zatrzyma.
Czy już wiesz, kim jest ten gość?
(Zuzanna Grabowska kl. 2a)


Święta
Przyszła zima.
Był Mikołaj .
Śniegu mało.
Raczej szaro,
Buro i ponuro.
Trochę mrozu.
Dużo wiatru.
Idą Święta
Może one
Choć nie białe
Będą cudne całe.
Rodzinne, wesołe,
Roześmiane, rozśpiewane.
Zima
Z nieba leci biały puch,
Skrzy się w słońcu
Bardzo pięknie.
Widać w każdy jego ruch.
Wiatr zawiewa.
Puszek śpiewa.
Już bieleją wszystkie drzewa.
Srebrny na oknach
Pojawia się mróz.
To zima śliczna, cudowna,
Lecz mroźna i chłodna.
Jagoda Buczek (klasa 7a)


Gdy za oknem śnieżek pada,
ktoś za oknem znów się skrada.
On przynosi nam prezenty,
to Mikołaj jest nasz Święty!
Ma podarków pełne sanie,
każde dziecko coś dostanie.
Jedni klacki, drudzy bajki,
wszyscy lubią Mikołajki!
Małgprzata Śmidowicz (klasa 2a)


Mikołaju, Mikołaju
Przybądź z dalekiego kraju.
Grzeczne dzieci cię pozdrawiają,
A niegrzeczne przepraszają.
Mikołaju usiądź z nami w koło
Pobawimy się wesoło.
Jedzie Mikołaj swoimi saniami
Na plecach ma wielki wór z różnymi prezentami.
Już Mikołaj grzeje sanie,
Czego pragniesz wnet dostaniesz.
Rudolf już zmęczony, ale uśmiechnięty
Wiezie Mikołaja przez wszystkie zakręty.
Jedzie, jedzie Mikołaj saniami
Ze słodkimi reniferkami.
Gdy noc zapada Mikołaj się skrada,
Czeka już od wczoraj by przyjść z prezentami dla dzieci,
gdy pierwsza gwiazdka zaświeci.
Pięknie ubrana pachnie choinka
Przy stole siedzi cała rodzinka.
A kiedy rozda już prezenty
Wraca do nieba uśmiechnięty.
O nie! Mikołaj utknął w kominie,
Renifery odleciały, a prezenty się rozsypały.
Mikołajki się już kończą,
Wszyscy płaczą lecz nie babcia, która mówi
„ZARAZ GWIAZDKA!!!”.
(Klasa 6b)


fotogaleria ...

25.11.2020r.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w grach i zabawach matematycznych związanych ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Szkolną akcję w październiku koordynowały panie Małgorzata Frankiewicz i Dominika Śmidowicz. Za udział w tej akcji edukacyjnej SP 16 otrzymała podziękowanie.


06.12.2020r.

M I K O Ł A J

W piątek, 4-go grudnia będziemy świętować w naszej szkole, jak co roku Mikołajki, choć może troszkę inaczej niż zwykle, nie poddajemy się !!! Zapraszamy do wspólnej zabawy!!!


Mikołajki obchodzone są na całym świecie. Ich patronem jest święty Mikołaj, który żył w III wieku naszej ery. Pochodził on z bogatej rodziny, swój majątek rozdał ubogim i wstąpił do klasztoru, a następnie został biskupem Miry. Znany był ze swojej pobożności i hojności.

Legenda na jego temat mówi, że w miejscowości, w której żył Mikołaj mieszkała pewna biedna rodzina. Ojciec miał trzy córki, które chciał wydać za mąż, ale nie miał dla nich posagu. Biskup Mikołaj, gdy się o tym dowiedział, pewnej nocy zakradł się do domu biedaka i podrzucił pieniądze przez komin, inna wersja mówi, że zostawił je na oknie. Rano gospodarz odkrył podarunek i zastanawiał się skąd się wziął. W ten sposób właśnie powstała legenda o Świętym Mikołaju ubranym w czerwony płaszcz (początkowo płaszcz biskupi i mitrę) roznoszącym w nocy prezenty biednym ludziom. W średniowiecznej Europie zachodniej uważano świętego Mikołaja za patrona dzieci.

Samorząd Uczniowski proponuje, aby w tym dniu uczniowie: wystąpili przed kamerkami w mikołajkowych czapkach oraz/lub czerwonym elemencie garderoby.
Dla chętnych mamy dodatkowe propozycje:

  • Napisz własną rymowankę/wierszyk dot. Świętego Mikołaja lub o tematyce świątecznej i wyślij na adres mailowy do opiekuna SU (Sylwia Musialik) a twoja twórczość zostanie zaprezentowana na stronie internetowej naszej szkoły.
  • Wyślij zdjęcie w jaki sposób w Twoim domu przygotowujecie się na ten szczególny dzień (może wykonujesz ozdoby, lub dekorujesz dom?).

Przypominamy również, że każda zabawa ma odzwierciedlenie w konkursie: „Zgrana klasa”. Za zadania dodatkowe, będą przyznawane dodatkowe punkty.
Przewodniczących klas prosimy o zebranie informacji dotyczącej ilości uczniów zaangażowanych w zabawę i przesłanie informacji do Samorządu Szkolnego.

Pozdrawiamy i życzymy udanej zabawy.
Samorząd Uczniowski

28.10.2020r.

DZIEŃ UŚMIECHU

28 października świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ UŚMIECHU. Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. W tym dniu uczniowie w klasach 1 - 3 uczący się stacjonarnie prezentowali uśmiechnięte emotikonki samodzielnie wykonane lub obdarowywali się nimi. Nauczyciele również włączyli się do zabawy.

„Śmiech - to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu, by zachować zdrowie.”

Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą. Chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.

Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli. Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres. Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

Śmiech doskonale wpływa na naszą psychikę oraz potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem: poprawia nastrój, dodaje energii, zwiększa poczucie pewności siebie pomaga w zwalczaniu stresu, wzmacnia system immunologiczny, jest świetnym ćwiczeniem aerobiku, wpływa odmładzająco, zwiększa  pewność siebie.

Śmiech działa jak:
GIMNASTYKA: kiedy się śmiejemy pracuje przepona, mięśnie pleców i brzucha, a także mięśnie twarzy.
MASAŻ: tętnicy szyjnej, serca, śledziony, wątroby.
JOGGING: śmiejąc się, nabieramy w płuca dużo powietrza, jak przy bieganiu.
LEKARSTWO: osłabia dolegliwości astmy i migreny, łagodzi lub osłabia ból.
KOSMETYK: śmiejąc się, dotleniasz organizm, dzięki czemu skóra staje się zaróżowiona i dotleniona.
Śmiech stał się tym samym obiektem zainteresowań i przedmiotem badań naukowców, tworząc koncepcję  terapii śmiechem, określanej mianem GELOTOLOGII.

TO BYŁ WESOŁY DZIEŃ - SAMORZĄD UCZNIOWSKI

fotogaleria ...

14.10.2020r.

14 X - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W środę 14 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Niestety trochę inaczej niż zawsze, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, ilość osób była ograniczona. Uczestnikami byli przedstawiciele każdej klasy (w trzyosobowym składzie), kilkoro rodziców z klas młodszych, nauczyciele i pozostali pracownicy. Samorząd Uczniowski przygotował  na początek krótką, historyczną przedmowę, a następnie uczniowie klas III wystąpili w inscenizacji, pt: „Kwiaciarnia”.

Uczniowie piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie głos zabrały Panie z Rady Rodziców oraz Pani Dyrektor Iwona Woźniak, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Dziękujemy również P. Manueli Lotko za piękną oprawę plastyczną uroczystości oraz kwiaty przygotowane dla każdego nauczyciela.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości. 

Samorząd Uczniowski

fotogaleria ...

14.10.2020r.

Ślubowanie klasy pierwszej oraz pasowanie na ucznia.

W środę, 14 października 2020 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Anny Marcinek i Pani Ewy Jamrocha. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym spotkali się z Panią Alfabet z Krainy Literkowo. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonali Pani Dyrektor Szkoły Iwona Woźniak oraz Wicedyrektora Piotra Wójcika. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali. Ciepłe i miłe słowa skierowali do pierwszoklasistów, Pani dyrektor, przewodnicząca samorządu uczniowskiego oraz przedstawiciele klas VIII. Pochwalili umiejętności najmłodszych uczniów, życzyli Im samych miłych chwil w szkole i wręczyli dzieciom upominki. Po uroczystym apelu Uczniowie klas I wraz z Wychowawczyniami i Rodzicami udali się do klas na poczęstunek. Te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci.

Na pewno Uczniowie będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom”.

fotogaleria ...

10.2020r.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to wydarzenie matematyczne, które w tym roku miało swoją dziesiątą edycję. W naszej szkole ŚDTM odbywał się po raz pierwszy. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W tegorocznej akcji edukacyjnej uczestniczyło na całym świecie 5239 szkół. Od Organizatora akcji, Wydawnictwa Karty Grabowskiego, otrzymaliśmy materiały niezbędne do przeprowadzenia matematycznych zabaw. Respektując wymogi sanitarne akcja została przeprowadzona w klasie na lekcji matematyki. W tym roku udział w zmaganiach wzięły klasy 3a i 4a pod opieką Pani Małgorzaty Frankiewicz i Pani Dominki Śmidowicz.

Pomieszczenie klasowe zostały udekorowane akcentami związanymi z ŚDTM. Każdy uczeń losował sobie 5 zadań z tabliczki mnożenia i musiał je rozwiązać w określonym czasie. Spośród uczniów klasy 3a udało się wyłonić klasowego „Eksperta Tabliczki Mnożenia” dopiero po dwóch dogrywkach. Został nim Sergiusz Matjasiński, który w nagrodę otrzymał pamiątkowy Certyfikat i słodki upominek. W klasie 4a "Ekspertem Tabliczki Mnożenia" został Filip Janko. Drugie miejsce ex aequo zajęli Nataniel Piwoda i Franciszek Majewski. Za bardzo dobrą znajomość tabliczki mnożenia należy także wyróżnić Gabrielę Latałę i Piotra Malinowskiego z klasy 3a. Każdy egzaminowany otrzymał certyfikat znajomości tabliczki mnożenia i pamiątkową odznakę. Wszystkim Ekspertom gratulujemy! Osoby, które chcą jeszcze sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia i zdobyć Tytuł Eksperta, mogą wejść na stronę  https://www.wmtday.org/pl i zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami.

Życzymy powodzenia!

Małgorzata Frankiewicz
Dominika Śmidowicz

fotogaleria ...

25.09.2020r.

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Z okazji tego święta na języku angielskim zorganizowane zostały zgodnie z reżimem sanitarnym okolicznościowe zajęcia dla dzieci. Poszczególne klasy miały za zadanie wykonać flagi wylosowanego państwa, napisać kilka wybranych słówek w tym języku, pokolorować mapę danego pastwa oraz zaprezentować kilka ciekawostek. Oprócz tego nauczyciele języka angielskiego przybliżyli uczniom tradycje i kulturę w innych krajach poprzez gry i zabawy interaktywne.

Uczniowie z radością wykonywali powierzone zadania, a podczas gier i zabaw klasowych ich entuzjazm można było usłyszeć nawet na korytarzach szkolnych.

fotogaleria ...

01.09.2020r.

Początek Roku Szkolnego 2020/2021

Z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, oraz stosując się do wytycznych MEN, MZ i GIS we wtorek 1 września został zainaugurowany nowy rok szkolny 2020/21. Rozpoczęcie roku szkolnego w SP16 odbywało się wg harmonogramu przygotowanego przez dyrekcję.

Każda klasa miała wyznaczoną godzinę, a także nr sali w której spotkali się ze swoimi wychowawcami. O godz. 8.30 jako pierwsi nowy rok szkolny rozpoczęli pierwszoklasiści. Duża sala gimnastyczna była miejscem gdzie uczniowie rozpoczynający naukę w klasie pierwszej zapoznali się ze swoimi wychowawcami.Uczniowie pozostałych klas przychodzili co kwadrans od godz. 8.45 do godz. 12.00. Wszyscy po przekroczeniu progu szkoły dezynfekowali ręce. Podczas spotkania z wychowawcami uczniowie byli zapoznawani jak bezpiecznie przebywać i poruszać się w szkole. Z powodu epidemii początek roku szkolnego, bez uroczystej akademii i w takiej formie odbył się pierwszy raz w historii. W ten oto sposób odbiegający od tradycji naszej szkoły, wypoczęci i z bagażem wakacyjnych wrażeń, wszyscy uczniowie wkroczyli w kolejny etap edukacji.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dużo zapału, uśmiechu i radości w nowym roku szkolnym!

Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec