2015/2016

05. 2016r.

„Czytam, wiem, umiem, rozumiem”
– podsumowanie projektu edukacyjnego
z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej

Projekt opracowany przez nauczyciela biblioteki, panią mgr Monikę Prymkę - Gzik pod hasłem: „Czytam, wiem, umiem, rozumiem” realizowany był w maju przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Głównym założeniem projektu było zorganizowanie kampanii na rzecz przeciwdziałania spadkowi poziomu czytelnictwa oraz promowanie nawyku czytania w dobie rozwoju techniki komputerowej, telewizji i filmu. Głównym celem było kształtowanie nawyku czytania, poszerzenie wiedzy na temat roli książki w życiu, rozwijanie kompetencji czytelniczych, upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci, kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze dzieła literackiego.
W ramach projektu realizowane były następujące zadania:

Klasa:Temat projektu edukacyjnego
Ia
Ib
Ic
Czytanie na dywanie – w bajkowym świecie.
Głośne czytanie książek dla najmłodszych dzieci (15 minut w tygodniu). Po przeczytaniu rozmowa z dziećmi na temat książki, wykonanie ilustracji.
IIa W świecie wierszy Jana Brzechwy.
Czytanie wypożyczonych z biblioteki wierszy Jana Brzechwy, omówienie, prace plastyczne, zagadki związane z wybranymi tytułami.
IIb Cudowna kraina wierszy Tuwima.
Czytanie wypożyczonych z biblioteki wierszy Juliana Tuwima, omówienie, prace plastyczne, zagadki związane z wybranymi tytułami.
IIc Zaczarowany świat baśni Hansa Christiana Andersena oraz braci Grimm.
Czytanie wypożyczonych z biblioteki baśni, omówienie, prace plastyczne, zagadki związane z wybranymi tytułami.
IIIa
IIIb
Kotki, psiaki i inne zwierzaki - nasi podopieczni w książkach Holly Webb.
Czytanie wypożyczonych z biblioteki książek Holly Webb, omawianie, pisanie krótkich recenzji, prace plastyczne.
IVa
IVb
W kręgu literatury przygodowej oraz fantastycznej.
Czytanie wypożyczonych z biblioteki powieści, omówienie na forum klasy, wykonanie ilustracji.
Va
Vb
Polecam ci książkę. Recenzujemy książki ze szkolnej biblioteki.
Przedstawienie recenzji na forum klasy. Najciekawsze recenzje zamieszczone w gazetce szkolnej „Szesnastka”.
VIa Prezentujemy najciekawsze książki ze szkolnej biblioteki.
Przygotowanie w kilkuosobowych grupach i przedstawienie na forum klasy prezentacji na temat ciekawej książki. Literatura: dostępne w bibliotece książki z zakresu literatury pięknej, popularno - naukowej (poradniki, hobby, zainteresowania), podróżniczej.

Opracowane przez bibliotekarza tematy projektu realizowanie były we wszystkich klasach podczas zajęć z wychowawcami. Ponadto w ramach projektu w maju odbyła się prelekcja dla rodziców na temat: „Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci”, a także konkurs biblioteczny „Mój ulubiony bohater literacki”. Podsumowaniem działań było przedstawienie inscenizacji popularnej baśni „Kopciuszek” przez dzieci z kółka teatralno – muzycznego „Mały Musical” dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Najważniejsze efekty projektu to częstsze spędzanie przez uczniów wolnego czasu przy książce, dostrzeżenie wartości wynikającej z obcowania z książką, większe angażowanie się dzieci w akcje, imprezy i konkursy czytelnicze. Ponadto znacznie częściej odwiedzano bibliotekę szkolną i czytelnię, co miało istotny wpływ na wzrost czytelnictwa wśród naszych uczniów.


04-05 2016r.

„MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI”

Na przełomie kwietnia i maja odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny „MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI”, zorganizowany przez panią Monikę Prymkę - Gzik oraz panią Hannę Kałużną dla uczniów klas 1 - 6.

 • I MIEJSCE - Jagoda Jędrusek kl. 2b
 • II MIEJSCE - Oliwier Mikolasz kl. 2b, Arkadiusz Fatyga kl. 2c
 • III MIEJSCE - Oliwia Sosnal kl. 5b
 • Wyróżnienia - Karina Jagielska kl.2a, Wiktoria Kuś 3b, Magdalena Juszczyk 1a, Amelia Zynek 2b

Serdecznie gratulujemy!
Najlepsze prace plastyczne zostały zaprezentowane na korytarzu obok biblioteki. Dla wszystkich wyżej wymienionych autorów prac przewidziane są nagrody i dyplomy.


29.02.2016r.

Konkurs czytelniczy

W poniedziałek 29 lutego o godz. 13.30 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy „Książka to mój przyjaciel. W świecie literatury dziecięcej”. Konkurs organizowany był dla klas II - III i przebiegał w 3 etapach. Głównym celem konkursu było kształcenie umiejętności obcowania z książką, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz podsumowanie wiadomości o przeczytanych lekturach.
WYNIKI KONKURSU:

 • I MIEJSCE Marta Śmidowicz kl. 3a
 • II MIEJSCE Wiktoria Latos kl. 3a
 • III MIEJSCE Maria Strug kl. 3b
  Patryk Stateczny kl. 3a

Na wszystkie wyżej wymienione osoby czekają nagrody i dyplomy, które wręczone będą podczas najbliższego apelu.

Organizatorzy konkursu: mgr Monika Prymka-Gzik
mgr Magdalena Frączek


01.2016r.

KONKURS - „CZYTANIE JEST MODNE”

W styczniu zorganizowany został przez panią Monikę Prymka - Gzik, nauczyciela biblioteki, konkurs „CZYTANIE JEST MODNE”. Praca konkursowa polegała na zaproponowaniu pomysłu w formie plakatu, wiersza, opowiadania, hasła lub innego ciekawego sposobu promującego czytanie książek.
Oto wyniki konkursu:

 • KATEGORIA PLAKAT
  • I miejsce - Oliwier Mikolasz kl. 2b
  • II miejsce - Jagoda Jędrusek kl. 2b
  • III miejsce - Jan Nasiek kl. 2c
 • KATEGORIA WIERSZ
  • I miejsce - Maria Strug kl. 3b
  • II miejsce - Hanna Radomska kl. 4b
  • III miejsce - Marta Stawicka kl. 4b
 • WYRÓŻNIENIA
  • Adrian Zymek kl.5b
  • Wiktoria Kuś kl. 3b
  • Szymon Wiśniewski, Wiktor Wójtowicz kl. 4b
  • Klaudia Szymczyk kl. 3a
  • Oliwia Sosnal kl. 5b
  • Wiktoria Lis, Dominika Cichocka kl. 4b
  • Karolina Wykurz kl. 5b
  • Marta Klimek kl. 4a

Najlepsze prace konkursowe zostały zaprezentowane na korytarzu obok biblioteki. Dla wszystkich wyżej wymienionych autorów prac przewidziane są nagrody i dyplomy, które wręczone będą podczas najbliższego apelu.


12.2015r.

„Książki naszych marzeń” to program realizowany  w roku szkolnym 2015/2016 . Umożliwia on przede wszystkim  zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
Organizator: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Realizatorzy: uczniowie klas I - VI
Cele:
- rozwijanie kompetencji czytelniczych,
- upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży,
- otrzymanie wsparcia finansowego na doposażenie szkolnej biblioteki.
Koordynator w naszej szkole: nauczyciel bibliotekarz mgr Monika Prymka - Gzik

czytaj dalej ...


12.2015r.

Książki naszych marzeń

Miło nam poinformować, że do naszej biblioteki dotarły wszystkie książki zakupione w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”, do którego zgłosiliśmy naszą szkołę.

W ten sposób wzbogacono księgozbiór o nowe pozycje, które zostały wybrane przez naszych uczniów. Zakupiono bowiem aż 148 książek, o które pytały dzieci, zgodnych z ich zainteresowaniami i preferencjami czytelniczymi. Jest to przede wszystkim literatura obyczajowa i przygodowa dla dzieci, ale także hobbystyczna i popularnonaukowa. Część zakupów to uzupełnienie kompletów lektur.

Książki te swoją fabułą rozbudzają ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania. Uczniowie będą zachęcani przez bibliotekarkę i nauczycieli do wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich. Mamy nadzieję, że to powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywania zainteresowań czytaniem.


26.11.2015r.

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Wystartowała 12 października 2009 roku. Jest akcją stałą, która nieustannie tętni życiem. Nasza szkoła przyłączyła się do Marzycielskiej Poczty pod koniec listopada 2014 r. Koordynatorkami akcji są panie Monika Prymka - Gzik i Magdalena Frączek.

W tym roku szkolnym zaczęliśmy w bibliotece 10 grudnia od powitalnych listów oraz samodzielnie wykonanych kartek świątecznych do chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Tobiasza. Chłopiec odizolowany jest od rówieśników, dlatego bardzo potrzebuje pocztowych przyjaciół.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do naszej akcji.


26.11.2015r.

Występy w regionie uczniów szkolnego koła teatralno - muzycznego „Mały Musical”

Młodzi aktorzy z klas II - V zaprezentowali swoje zdolności aktorskie przed całą społecznością przedszkolną oraz grupą szkolną z SP nr 42 w Sosnowcu. Występy odbyły się 26 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Filia nr 1 Środula) oraz 1 grudnia w Przedszkolu nr 52 w Sosnowcu. Uczniowie zaprezentowali swój kunszt aktorski w przedstawieniu teatralnym pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Podczas przedstawienia publiczność miała cały czas uśmiechy na twarzach. Baśń Braci Grimm jest znana i opowiada o tym, jak zła macocha każe zabić królewnę, ponieważ zazdrości jej urody. Śnieżka trafia do krasnoludków i zamieszkuje wśród nich. Macocha przebrana za staruszkę także dociera do siedziby leśnych ludków i tam zabija królewnę, podając jej zatrute jabłko. Zakochany w Śnieżce królewicz całuje ją i przywraca do życia. Zakochani biorą ślub, a zła macocha ginie.

W naszym spektaklu przemiłą grupę stanowiły krasnoludki. Głównie dzięki nim publiczność „pękała” ze śmiechu. Świetnie zagrane zostały główne role: Królewna Śnieżka (Zosia Stroińska) i zła macocha (Jagoda Jędrusek). Królewicz – w tej roli Filip Jagieła – prezentował się wspaniale. Postacie miały świetne i profesjonalne stroje dzięki zaangażowaniu rodziców. Scena wyglądała pięknie. Nie zabrakło niezbędnych rekwizytów. Podkład muzyczny oraz piosenki były świetne i dobrze przemyślane. Reżyserką i pomysłodawczynią spektaklu była pani Monika Prymka - Gzik. Interpretacja „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” bardzo spodobała się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Wszyscy byli szczerze zachwyceni.
OBSADA :
Śnieżka - Zofia Stroińska, kl. 4a
Królowa - Jagoda Jędrusek, kl. 2b
Lustro - Weronika Kałczor, kl. 2b, Magdalena Jędrusik kl.2b
Sługa - Julia Zimowski, kl. 5a
Krasnoludki - Hanna Radomska, kl. 4b, Oliwier Adrjanowicz, kl. 2a, Blanka Sitko, kl. 2a, Marta Śmidowicz, kl. 3a, Wiktoria Latos, kl. 3a, Marta Stawicka, kl. 4b, Eliza Oruba, kl. 3b
Książę - Filip Jagieła, kl. 2a
Reżyseria, oprawa muzyczna, scenografia - Monika Prymka - Gzik

fotogaleria ...


13.11.2015r.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

13 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki. Dzieci z kółka teatralno – muzycznego, prowadzonego przez panią Monikę Prymka - Gzik z okazji przystąpienia do grona czytelników przygotowały dla naszych pierwszaków ciekawe przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Inscenizację obejrzeli również uczniowie klas drugich oraz trzecich. Po przedstawieniu nasi pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę czytelnika.

Głównym celem uroczystości było wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej najmłodszych uczniów poprzez zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał piękną książkę - baśnie należące do klasyki literatury dziecięcej. Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

fotogaleria ...


23.09.2015r.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 1

Dnia 23 września klasa 2a odwiedziła zaprzyjaźnioną już Miejską Bibliotekę Publiczną Filia nr 1 Środula. Zajęcia pt. „W labiryncie teatru” połączone były z prezentacją multimedialną. Uczniowie zapoznali się z terminami aktor, scenografia, antrakt, kostium, scena, rodzaje widowisk teatralnych.

Wszyscy obejrzeli bajkę pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu teatru cieni. Na koniec dzieci wykonały pacynki do oglądanej bajki.


Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec