PROGRAM EDUKACYJNY „AKADEMIA CZYSTYCH R… - CAREX”

15.10.2019r.

Dzie Mycia R彗

Konieczno嗆 mycia r彗 dotyczy nas wszystkich. Aby sta這 si to nawykiem u dzieci nale篡 wpaja i edukowa najm這dszych, 瞠 zaniedbywanie tej czynno軼i mo瞠 prowadzi do szeregu gro幡ych chor鏏. Wi瘯szo嗆 z nas myje je za kr鏒ko lub ma這 dok豉dnie. Sporo os鏏 nie robi tego wcale. To niedobrze, bo mycie r彗 po wyj軼iu z toalety, po powrocie do domu i przed jedzeniem to jedna z najlepszych metod, by ustrzec si chor鏏 dr鏬 oddechowych, sk鏎y i przewodu pokarmowego. Dok豉dne mycie r彗 pozwala usun望 z ich powierzchni bakterie, wirusy, grzyby i paso篡ty. W materia豉ch Pa雟twowej Inspekcji Sanitarnej zamieszczono ciekawostk, 瞠 na kom鏎kach (telefonach) jest 300 razy wi璚ej zarazk闚 ni w toalecie publicznej.

To ju kolejny 15 pa寮ziernika kiedy uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zaj璚iach informacyjno-edukacyjne w ramach Dnia Mycia R彗. W tym roku takie zaj璚ia zosta造 przeprowadzone w osiedlowej Filii nr1 MBP w Sosnowcu. Zaj璚ia te mia造 urozmaicony charakter. Dzieci wys逝cha造 prelekcji na temat konieczno軼i mycia r彗. Podczas zaj耩 mog造 wykaza si posiadan wiedz na temat higieny r彗, oraz utrwali wiedz kiedy powinni鄉y my r璚e. Na planszach demonstracyjnych by造 zaprezentowane etapy prawid這wego mycia r彗. Uczniowie klasy IIa podczas zaj耩 wykonywali tak瞠 kolorowanki, kt鏎e tematyk nawi您ywa造 do 安iatowego Dnia Mycia R彗.

mgr Ma貪orzata Frankiewicz

15.10.2018r.

DZIE MYCIA R…

„Myd這 lubi zabaw, w chowanego pod wod, ka盥a taka zabawa jest wspania陰 przygod.”

Chyba wi瘯szo嗆 polskich dzieci zna t piosenk Fasolek. By zwr鏂i uwag na problem brudnych r彗, UNICEF zainicjowa w 2008 roku obchody 安iatowego Dnia Mycia R彗, jako akcj edukacyjn na ten temat. Dnia 15 pa寮ziernika w klasie Ia przeprowadzone zosta造 zaj璚ia informacyjno-edukacyjne w ramach Dnia Mycia R彗. Pierwszoklasi軼i dowiedzieli si, 瞠 na naszej sk鏎ze 篡j r騜ne drobnoustroje, kt鏎e zostawiamy na wszystkich przedmiotach przez nas dotykanych. Zostawiaj je tak瞠 inne osoby. Dlatego wa積e jest mycie r彗 myd貫m, co pozwala nam pozby si wi瘯szo軼i z bakterii i drobnoustroj闚.

R璚e nale篡 my po wyj軼iu z toalety, przed jedzeniem, po je寮zie autobusem, czy po spacerze.
Najprostsz i najta雟z metod ograniczenia liczby zachorowa
jest mycie r彗 za pomoc myd豉.

Przeprowadzone zaj璚ia to w naszej szkole kontynuacja zapocz徠kowanej trzy lata temu Akademii Czystych R彗, kt鏎ej dzia豉nia nakierowane s na nauk w klasach m這dszych prawid這wego mycia r彗. Na lekcji dzieci za pomoc rebus闚 oraz 獞icze zdobywa造 wiedz, kt鏎a z pewno軼i na d逝go pozostanie w ich pami璚i. Przeprowadzone zaj璚ia maj nauczy jak lepiej dba o w豉sne zdrowie. Najwa積iejsza jest profilaktyka, a odpowiednia edukacja to klucz do jej propagowania.

Mimo i dzisiejsza akcja UNICEF-u skierowana jest do dzieci, dotyczy ona ka盥ego z nas. Pami皻ajmy, by my r璚e w ciep貫j wodzie z myd貫m przez ok. 20-30 sekund. Dzi瘯i temu wprowadzimy najprostsz profilaktyk, co pomo瞠 nam uchroni si od chocia瘺y grypy i zatru pokarmowych. Edukacja w zakresie higieny r彗 to najprostszy spos鏏 w jaki mo瞠my dba wsp鏊nie o zdrowie najbli窺zych, zar闚no w domu jak i w szkole.

mgr Ma貪orzata Frankiewicz

2015/2016.

V edycja Akademii Czystych R彗 - Carex wystartowa豉!

W listopadzie nasza szko豉 zg這si豉 si i zosta豉 zakwalifikowana do V edycji programu edukacyjnego „Akademia Czystych R彗 - Carex” skierowanego do uczni闚 klas 1-3. Tematyka akcji doskonale wpisuje si w program nauczania w szkole podstawowej - g堯wnym celem programu jest bowiem przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu higieny i profilaktyki zdrowia. W poprzednich edycjach programu wzi窸o udzia ponad 2600 szk馧 podstawowych, co oznacza, 瞠 uda這 dotrze do ponad 126 000 uczni闚!

„Akademia Czystych R彗 - Carex” powsta豉 z idei nauczenia najm這dszych podstawowej wiedzy z zakresu codziennej higieny oraz przekazania im prawid這wych nawyk闚, kt鏎ych stosowanie pomo瞠 ustrzec dzieci przed infekcjami. Udowodniono, 瞠 istnieje 軼is造 zwi您ek pomi璠zy myciem r彗 a liczb zachorowa dzieci na infekcje g鏎nych dr鏬 oddechowych i uk豉du pokarmowego. Dlatego te Akademia Czystych R彗 Carex wraz z partnerem akcji mark Carex, skupia swe dzia豉nia na nauce prawid這wego mycia r彗. Dzieci za pomoc quiz闚, rebus闚 oraz 獞icze zdob璠 wiedz, kt鏎a z pewno軼i na d逝go pozostanie w ich pami璚i. Wsp鏊nie nauczymy si lepiej dba o w豉sne zdrowie.Najwa積iejsza jest profilaktyka, a odpowiednia edukacja to klucz do jej propagowania.

V edycja Akademii Czystych R彗 Carex realizowana jest po raz kolejny pod patronatem Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. Materia造 edukacyjne uzyska造 pozytywn opini profesora Wydzia逝 Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Ma貪orzaty 砰tko, a tak瞠 pediatry dr Paw豉 Grzesiowskiego.

Cz窷ci programem Akademia Czystych R彗 Carex jest konkurs prac plastycznych „Gdzie by造, co robi造 Twoje r璚e?”, w kt鏎ym do wygrania s atrakcyjne nagrody. Edukacja w zakresie higieny r彗 to najprostszy spos鏏 w jaki mo瞠my dba wsp鏊nie o zdrowie najbli窺zych, zar闚no w domu jak i w szkole.

Koordynatorem programu „Akademii Czystych R彗 - Carex„ jest Pani Ma貪orzata Frankiewicz.