PROGRAM EDUKACYJNY „AKADEMIA CZYSTYCH RĄK - CAREX”

15.10.2019r.

DZIEŃ MYCIA RĄK

Konieczność mycia rąk dotyczy nas wszystkich. Aby stało się to nawykiem u dzieci należy wpajać i edukować najmłodszych, że zaniedbywanie tej czynności może prowadzić do szeregu groźnych chorób. Większość z nas myje je za krótko lub mało dokładnie. Sporo osób nie robi tego wcale. To niedobrze, bo mycie rąk po wyjściu z toalety, po powrocie do domu i przed jedzeniem to jedna z najlepszych metod, by ustrzec się chorób dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego. Dokładne mycie rąk pozwala usunąć z ich powierzchni bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. W materiałach Państwowej Inspekcji Sanitarnej zamieszczono ciekawostkę, że na komórkach (telefonach) jest 300 razy więcej zarazków niż w toalecie publicznej.

To już kolejny 15 października kiedy uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zajęciach informacyjno-edukacyjne w ramach Dnia Mycia Rąk. W tym roku takie zajęcia zostały przeprowadzone w osiedlowej Filii nr1 MBP w Sosnowcu. Zajęcia te miały urozmaicony charakter. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat konieczności mycia rąk. Podczas zajęć mogły wykazać się posiadaną wiedzą na temat higieny rąk, oraz utrwalić wiedzę kiedy powinniśmy myć ręce. Na planszach demonstracyjnych były zaprezentowane etapy prawidłowego mycia rąk. Uczniowie klasy IIa podczas zajęć wykonywali także kolorowanki, które tematyką nawiązywały do Światowego Dnia Mycia Rąk.

mgr Małgorzata Frankiewicz

15.10.2018r.

DZIEŃ MYCIA RĄK

„Mydło lubi zabawę, w chowanego pod wodą, każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.”

Chyba większość polskich dzieci zna tę piosenkę Fasolek. By zwrócić uwagę na problem brudnych rąk, UNICEF zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rąk, jako akcję edukacyjną na ten temat. Dnia 15 października w klasie Ia przeprowadzone zostały zajęcia informacyjno-edukacyjne w ramach Dnia Mycia Rąk. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, że na naszej skórze żyją różne drobnoustroje, które zostawiamy na wszystkich przedmiotach przez nas dotykanych. Zostawiają je także inne osoby. Dlatego ważne jest mycie rąk mydłem, co pozwala nam pozbyć się większości z bakterii i drobnoustrojów.

Ręce należy myć po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po jeździe autobusem, czy po spacerze.
Najprostszą i najtańszą metodą ograniczenia liczby zachorowań
jest mycie rąk za pomocą mydła.

Przeprowadzone zajęcia to w naszej szkole kontynuacja zapoczątkowanej trzy lata temu Akademii Czystych Rąk, której działania nakierowane są na naukę w klasach młodszych prawidłowego mycia rąk. Na lekcji dzieci za pomocą rebusów oraz ćwiczeń zdobywały wiedzę, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Przeprowadzone zajęcia mają nauczyć jak lepiej dbać o własne zdrowie. Najważniejsza jest profilaktyka, a odpowiednia edukacja to klucz do jej propagowania.

Mimo iż dzisiejsza akcja UNICEF-u skierowana jest do dzieci, dotyczy ona każdego z nas. Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych. Edukacja w zakresie higieny rąk to najprostszy sposób w jaki możemy dbać wspólnie o zdrowie najbliższych, zarówno w domu jak i w szkole.

mgr Małgorzata Frankiewicz

2015/2016.

V edycja Akademii Czystych Rąk - Carex wystartowała!

W listopadzie nasza szkoła zgłosiła się i została zakwalifikowana do V edycji programu edukacyjnego „Akademia Czystych Rąk - Carex” skierowanego do uczniów klas 1-3. Tematyka akcji doskonale wpisuje się w program nauczania w szkole podstawowej - głównym celem programu jest bowiem przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu higieny i profilaktyki zdrowia. W poprzednich edycjach programu wzięło udział ponad 2600 szkół podstawowych, co oznacza, że udało dotrzeć do ponad 126 000 uczniów!

„Akademia Czystych Rąk - Carex” powstała z idei nauczenia najmłodszych podstawowej wiedzy z zakresu codziennej higieny oraz przekazania im prawidłowych nawyków, których stosowanie pomoże ustrzec dzieci przed infekcjami. Udowodniono, że istnieje ścisły związek pomiędzy myciem rąk a liczbą zachorowań dzieci na infekcje górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Dlatego też Akademia Czystych Rąk Carex wraz z partnerem akcji marką Carex, skupia swe działania na nauce prawidłowego mycia rąk. Dzieci za pomocą quizów, rebusów oraz ćwiczeń zdobędą wiedzę, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Wspólnie nauczymy się lepiej dbać o własne zdrowie.Najważniejsza jest profilaktyka, a odpowiednia edukacja to klucz do jej propagowania.

V edycja Akademii Czystych Rąk Carex realizowana jest po raz kolejny pod patronatem Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Materiały edukacyjne uzyskały pozytywną opinię profesora Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Małgorzaty Żytko, a także pediatry – dr Pawła Grzesiowskiego.

Częścią programem Akademia Czystych Rąk Carex jest konkurs prac plastycznych „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?”, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody. Edukacja w zakresie higieny rąk to najprostszy sposób w jaki możemy dbać wspólnie o zdrowie najbliższych, zarówno w domu jak i w szkole.

Koordynatorem programu „Akademii Czystych Rąk - Carex„ jest Pani Małgorzata Frankiewicz.