Filmowa 16

28-30.10.2019r.

Byliśmy na jubileuszowym 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej

W dniach 28, 29 i 30 października 2019 roku uczestniczyliśmy w podsumowaniu ogólnopolskiego projektu Filmoteka Szkolna. Akcja!, które odbyło się w Warszawie. Tym razem jego organizatorem była Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Koordynatorzy projektu przygotowali dla nas mnóstwo niespodzianek. Uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach: integracyjnych - gdzie wymieniali uwagi na temat swoich projektów filmowych; FINAlab- tworzyli zwiastun filmowy, odkrywali czym jest AR (rozszerzona rzeczywistość w filmie); zanurzyli się w kolekcji warszawskich instytucji kultury, miksowali je w formie kolaży; szukali legalnych źródeł kultury

Wieczorem pierwszego dnia, w kinie Iluzjon, zobaczyli na wielkim ekranie spot projektu filmowa 16 oraz film dokumentalny pt.„In touch” (tłum. „W kontakcie”). Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem Pawłem Ziemilskim. Kolejne dwa dni były równie interesujące. We wtorek 28 października, również w kinie Iluzjon, odbyła się jubileuszowa Gala 10. Festiwalu Filmoteki. Były podziękowania, gratulacje, serdeczności dla organizatorów i uczestników projektu. Wielką niespodzianką okazał się pokaz zrekonstruowanego filmu niemego „Sherlock Jr” z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell. Trzeciego dnia zostaliśmy zaproszeni do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na jubileuszową wystawę z okazji 70 lat działalności tej instytucji. Tym razem przenieśliśmy się do świata filmowców współczesnych i tych z dawnych lat. Przebieraliśmy się w kostiumy filmowe. Weszliśmy w każdy zakątek planu filmowego, dzięki nowym technologiom i okularom przenoszącym widza do wirtualnej rzeczywistości. To były wspaniałe trzy dni. Dziękujemy organizatorom z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Uczestnicy warsztatów filmowa 16 z opiekunem p. I. Ambroziak

fotogaleria ...

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT FILMOTEKA SZKOLNA AKCJA! 2018/2019
FILMOWA16

W tym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem panią Iwoną Ambroziak realizują filmowy projekt edukacyjny Filmoteka Szkolna. Akcja! we współpracy z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. W FILMOWEJ16 (tak nazwali swój kanał na YouTube i grupę filmową) uczestnicy warsztatów medialnych uczą się jak napisać scenariusz filmowy, nakręcić film animowany, fabularny czy dokumentalny. A nawet przygotowują warsztaty animacji poklatkowej dla kolegów z klas pierwszych i drugich. Wszyscy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, które być może staną się sposobem na życie. Rozwijają kreatywność, pracują w grupie i indywidualnie. Przede wszystkim świetnie się bawią i ciekawie spędzają czas wolny.