Filmowa 16

06.2021r.

FILMOWA16#FILMOWA16#FILMOWA16#

Po raz czwarty uczniowie z klas 6 a, 7 b i 8 a wzięli udział w ogólnopolskim programie propagującym wiedzę o filmie, którego organizatorami byli Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Warto podkreślić, iż współpracowaliśmy z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. W trakcie realizacji projektu jego uczestnicy między innymi oglądali filmy, wykonywali zdjęcia, przeprowadzili warsztaty animacji dla uczniów klasy 4 b. „Tropami Kacperiady - warto być sobą” oraz współorganizowali międzyszkolny konkurs fotograficzny „Ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz”, prowadzili kanał na YouTube Filmowa16. A przede wszystkim świetnie się bawili. Wszyscy otrzymali zaświadczenia o udziale w programie, a uczniowie klas ósmych nagrody i dyplomy za aktywny i kreatywny udział w projekcie filmowym.

Opiekunką kinomaniaków była p. Iwona Ambroziak

06.2021r.

WARSZTATY FILMOWE

W czerwcu uczestnicy koła medialnego Filmowa 16 zorganizowali dla swoich młodszych kolegów warsztaty „Tropami Kacperiady, czyli warto być sobą”. Ze względów epidemiologicznych odbyło się to na platformie Teams. Uczestnikami byli uczniowie klasy IV b: Maciej Latos, Magdalena Micińska, Julia Nasiek, Liliana Surowiec, Wojciech Komór,Wiktor Pałka, Maja Gumula, którzy dowiedzieli się jak można zrobić animację. Poza tym wzięli udział w quizie na temat znajomości filmu, który wcześniej obejrzeli. Rozpoznawali popularne filmy animowane na podstawie muzyki. Rysowali plakaty filmowe, dyskutowali na temat jednego z odcinków „Kacperiady” i zastanawiali się nad problemem ukrywania emocji i uczuć pod różnego rodzaju „maskami”. Dzielnie walczyli o pierwszeństwo w zmaganiach konkursowych. Najsprawniej odpowiadali na pytania Maciej Latos, Wiktor Pałka i Wojciech Komór. Pozostali uczestnicy warsztatów byli również bardzo spostrzegawczy i kreatywni, dlatego zasłużyli na wielkie brawa. Wszyscy otrzymali dyplomy i prezenty. Spędzili czas przyjemnie i pożytecznie.

Organizatorami warsztatów byli: Wiktoria, Julia, Nikola, Patryk, Samuel z klasy 8 a oraz Emilia i Jagoda z klasy 7 b.

Opiekun projektu p. Iwona Ambroziak

28-30.10.2019r.

Byliśmy na jubileuszowym 10. Festiwalu Filmoteki Szkolnej

W dniach 28, 29 i 30 października 2019 roku uczestniczyliśmy w podsumowaniu ogólnopolskiego projektu Filmoteka Szkolna. Akcja!, które odbyło się w Warszawie. Tym razem jego organizatorem była Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Koordynatorzy projektu przygotowali dla nas mnóstwo niespodzianek. Uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach: integracyjnych - gdzie wymieniali uwagi na temat swoich projektów filmowych; FINAlab- tworzyli zwiastun filmowy, odkrywali czym jest AR (rozszerzona rzeczywistość w filmie); zanurzyli się w kolekcji warszawskich instytucji kultury, miksowali je w formie kolaży; szukali legalnych źródeł kultury

Wieczorem pierwszego dnia, w kinie Iluzjon, zobaczyli na wielkim ekranie spot projektu filmowa 16 oraz film dokumentalny pt.„In touch” (tłum. „W kontakcie”). Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem Pawłem Ziemilskim. Kolejne dwa dni były równie interesujące. We wtorek 28 października, również w kinie Iluzjon, odbyła się jubileuszowa Gala 10. Festiwalu Filmoteki. Były podziękowania, gratulacje, serdeczności dla organizatorów i uczestników projektu. Wielką niespodzianką okazał się pokaz zrekonstruowanego filmu niemego „Sherlock Jr” z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell. Trzeciego dnia zostaliśmy zaproszeni do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na jubileuszową wystawę z okazji 70 lat działalności tej instytucji. Tym razem przenieśliśmy się do świata filmowców współczesnych i tych z dawnych lat. Przebieraliśmy się w kostiumy filmowe. Weszliśmy w każdy zakątek planu filmowego, dzięki nowym technologiom i okularom przenoszącym widza do wirtualnej rzeczywistości. To były wspaniałe trzy dni. Dziękujemy organizatorom z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Uczestnicy warsztatów filmowa 16 z opiekunem p. I. Ambroziak

fotogaleria ...

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT FILMOTEKA SZKOLNA AKCJA! 2018/2019
FILMOWA16

W tym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem panią Iwoną Ambroziak realizują filmowy projekt edukacyjny Filmoteka Szkolna. Akcja! we współpracy z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. W FILMOWEJ16 (tak nazwali swój kanał na YouTube i grupę filmową) uczestnicy warsztatów medialnych uczą się jak napisać scenariusz filmowy, nakręcić film animowany, fabularny czy dokumentalny. A nawet przygotowują warsztaty animacji poklatkowej dla kolegów z klas pierwszych i drugich. Wszyscy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, które być może staną się sposobem na życie. Rozwijają kreatywność, pracują w grupie i indywidualnie. Przede wszystkim świetnie się bawią i ciekawie spędzają czas wolny.