PROGRAM „POLA NADZIEI”

POLA NADZIEI

Od września 2017r. w naszej szkole zaczął działać Wolontariat. Przystąpiliśmy do Programu Pola Nadziei, który stworzony został przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Jego ideą jest uwrażliwianie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorego człowieka oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów.

Bardzo ważnym elementem Kampanii jest żonkil, kwiat piękny, ale też kruchy, delikatny, jak życie człowieka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, łącznikiem miedzy ludźmi zdrowymi, a tymi których dotknął ból choroby nowotworowej. Spoglądając na żonkila pamiętamy o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata, pamiętamy o ich bliskich.

Wolontariat - dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie.

Wolontariusz - jest osobą, która w sposób świadomy poświęca swój wolny czas na rzecz innych.2020 / 2021.

06.2021r.

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”
M. Maliński

Drodzy Wolontariusze!

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w działania wolontariatu „Pola Nadziei”w roku szkolnym 2020/2021, którego celem było wspieranieSosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. Warto podkreślić, iż w akcjach na rzecz terminalnie chorych wzięło udział ponad sześćdziesięcioro Wolontariuszeki i Wolontariuszy wraz z Rodzicami i Nauczycielami. W tym roku szkolnym: jesienią zasadziliśmy żonkile w przyszkolnym ogródku, wykonywaliśmy kartki z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy dla Społeczności Hospicjum, podarowaliśmy Pacjentom drobne prezenty świąteczne i stroiki, uczestniczyliśmy w „Wirtualnym marszu Pól Nadziei”- wysyłaliśmy zdjęcia swoje i prac plastycznych na stronę marszu.

Opiekun szkolnego koła wolontariatu
Iwona Ambroziak

13.05.2021r.

Drodzy Wolontariusze PÓL NADZIEI!

Dobiega końca tegoroczna współpraca naszej szkoły z Sosnowieckim Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. Po raz kolejny, ze względów epidemiologicznych,podsumowanie działań wolontariatu odbędzie się wirtualnie.

Zapraszamy do udziału w „Wirtualnym Marszu Nadziei” również osoby, które nie są wolontariuszami. W jaki sposób można to zrobić?
Należy wykonać:
a. Pracę plastyczną z akcentem żonkila(podpisać imieniem i nazwiskiem, dopisać klasę i nazwę szkoły). Następnie zrobić zdjęcie pracy i wysłać do 13 majana prywatny czat przez platformę Teams do p. Iwony Ambroziak.
b. Sfotografować się w żółtym przebraniu (podpisać imieniem i nazwiskiem, klasą, dopisać klasę i nazwę szkoły). Następnie należy zrobić zdjęcie pracy i wysłać do 13 maja na prywatny czat przez platformę Teams do p. Iwony Ambroziak.
c. Zdjęcie można ozdobić „żonkilową ramką” - ramkę można pobrać ze strony hospicjum (podpisać imieniem i nazwiskiem, klasą, dopisać klasę i nazwę szkoły). Następnie należy zrobić zdjęcie pracy i wysłać do 13 maja na prywatny czat przez platformę Teams do p. Iwony Ambroziak.

Do 14 maja można także przesłać pracę bezpośrednio do Koordynatora Wolontariatu na adres: t.kwiecien@hospicjum.sosnowiec.pl

§4. z Regulaminu „Wirtualnego Marszu Nadziei 2021”
Dane osobowe

1. Przystępując do „Wirtualnego Marszu Nadziei Sosnowiec 2021”, uczestnik wyraża zgodę na:
a. przetwarzanie przez Organizatora jego danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia „Wirtualnego Marszu Nadziei Sosnowiec 2021” i realizacji jego celów, na warunkach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych,
b. nieodpłatną publikację (prezentowanie publicznie w dowolny sposób, w tym m.in. w Internecie) pracy/zdjęcia uczestnika, jego wizerunku, imienia, nazwiska, informacji miejscowości, w której mieszka i/lub o szkole, do której uczęszcza, w ramach promocji „Wirtualnego Marszu Nadziei Sosnowiec 2021” oraz działalności Organizatora.

Zapraszam do udziału - p. Iwona Ambroziak

12.01.2020r.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze

Niebo ziemi, niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia

ŚWIĄTECZNIE DLA HOSPICJUM

Zgodnie z tradycją wolontariusze szkolnego koła wolontariatu Pola Nadziei oraz chętni uczniowie i nauczyciele przygotowali dla Sosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła piękne kartki z okazji świąt Bożego Narodzenia. Symbolicznie obdarowano pacjentów słodyczami, które przekazano wraz z życzeniami dla całej Społeczności Hospicjum na ręce koordynatora wolontariatu Pana Tomasza Kwietnia.

2019 / 2020.

12.01.2020r.

Pomaganie jest fajne!

Dnia 12 stycznia wolontariusze z klasy 8a, 8b i 7a pomagali w pracach organizacyjnych Sztabu nr 4643 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w II LO im. E. Plater w Sosnowcu. Wspomagali swoich starszych kolegów z liceum oraz osoby dorosłe przy kiermaszach, loterii fantowej, sprzedaży słodkości, w szatni, wykonywaniu kubków i ozdób, sztuczkach klauna, a nawet nauczyli się robić różne zabawne zwierzątka z balonów. W Sztabie spędzili cały dzień. Uczennica naszej szkoły Zosia wystąpiła na scenie ze swoim zespołem „3 i pół chłopa”.......

Warto również wspomnieć, że wolontariuszki dzielnie kwestowały, przez dwa dni, w czasie zebrań w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy darczyńcom za wielkie serce. Zebraliśmy 570,95 złotych!!! Wolontariusze spisali się na medal. Jesteśmy z nich dumni. Gratulujemy ich rodzicom. Po raz kolejny okazało się, że dobro zwycięża.

Uczniami opiekowały się: panie I. Ambroziak, V. Madeja, D. Śmidowicz

10.12.2019r.

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Dnia 10 grudnia wolontariusze ze szkolnego koła wolontariatu zostali zaproszeni na obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza do Szkoły Podstawowej nr 45 w Sosnowcu. Z tej okazji organizatorzy przygotowali niespodziankę. Okazało się, że przedstawiciele organizacji, z którymi szkoła współpracuje, (Sosnowieckie Hospicjum im. Św. Tomasza Apostoła, Stowarzyszenie Nadzieja na Dom oraz Stowarzyszenia Kocia Przystań) poprowadzą warsztaty dla gości, czyli uczniów sosnowieckich szkół: SP-1, SP-10, SP-16 wraz z opiekunami.

Wolontariusze z SP 45 przygotowali część artystyczną, w której pokazali, jak siły dobra, w postaci Aniołów, zwalczają zło, a wręcz zamieniają zło w Dobro. Udowodnili, że wolontariusz ma wiele talentów: potrafi pięknie tańczyć, ułożyć tekst piosenki i ją zaśpiewać. Wszyscy zaproszeni wolontariusze uczestniczyli także w warsztatach, na których wykonywali: kartki świąteczne, maty węchowe dla psów oraz zapoznawali się ze specyfiką pomocy kotom w Kociej Przystani. Spotkanie zaowocowało ciekawymi pomysłami na współpracę pomiędzy szkolnymi wolontariatami.

Po raz kolejny okazało się, że fajnie jest pomagać. A nam było niezwykle miło uczestniczyć w tak ciekawym spotkaniu. Mamy nadzieję, że następnym razem nasza szkoła będzie gościć zaprzyjaźnionych wolontariuszy.

Wolontariusze ze szkolnego koła wraz z opiekunem p. Iwoną Ambroziak

12.2019r.SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM WOLONTARIUSZY
ORAZ WOLONTARIUSZOM SZKOLNEGO KOŁA POLA NADZIEI
ZA PRZYGOTOWANIE SŁODKOŚCI, KTÓRE BYŁY SPRZEDAWANE
NA KONCERCIE, ZORGANIZOWANYM PRZEZ OPP NR 1 W SOSNOWCU
ARTYSTYCZNIE DLA HOSPICJUM.


TYM RAZEM ZEBRALIŚMY DO PUSZEK 954, 80 !!!

11.2019r.

IV Koncert ARTYSTCZNIE DLA HOSPICJUM

Po raz trzeci szesnastu wolontariuszy szkolnego koła „Pola Nadziei” z klas 6b, 7a, 8a i 8b brało udział w koncercie charytatywnym dla Sosnowieckiego Hospicjum Św. Tomasza Apostoła, który organizowało Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. Pomagali w czynnościach porządkowych, zachęcali do kupna prac plastycznych, sprzedawali przepyszne ciasta, które zostały przygotowane przez nich samych lub rodziców. Wszyscy z wielką chęcią i zaangażowaniem poświęcili swój wolny czas, by pomagać terminalnie chorym pacjentom.

Dziękujemy za wspaniałe zaangażowanie i liczymy na więcej.
Jesteśmy z Was dumne.
Panie Iwona Ambroziak i Violetta Madeja


26.10.2019r.

Wolontariusze z Koła „Pola Nadziei”

W słoneczny piątkowy dzień 26 października 2019 roku wolontariusze z koła „Pola Nadziei” przy Szkole Podstawowej nr 16 sadzili żonkile na rabatkach w ogródku oraz przed budynkiem szkoły. Tym samym poszerzyli ubiegłoroczne poletko o nowe cebulki, które zakupili rodzice i opiekun koła. W tym roku szkolnym do wolontariatu dołączyli kolejni uczniowie z klas 5a, 6b, 6c, 7a, 8a i 8b. Na piękne kwiaty będziemy musieli poczekać do wiosny. Wolontariusze licznie i radośnie włączyli się w akcję. Piękna pogoda, grabie, łyżki do kopania dziur na cebulki, wesoła atmosfera równa się dobra zabawa. I tak trzymajmy!!!!!

Opiekun szkolnego koła p. Iwona Ambroziak oraz wychowawczyni klasy 8b p. Violetta Madeja


fotogaleria ...

17.10.2019r.

Pomagamy, bo lubimy!

Pomagamy, bo lubimy! Dnia 17 października reprezentanci szkolnego wolontariatu wraz z opiekunem Panią Iwoną Ambroziak wybrali się do Sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza Apostoła, by razem z innymi wolontariuszami sadzić cebulki żonkili, które symbolizują akcję Pola Nadziei. W ten sposób po raz trzeci przystąpili do kolejnej edycji szlachetnego projektu. Wszystkich przybyłych powitała Pani Prezes Małgorzata Czapla.

Pracownik hospicjum, koordynator wolontariatu Pan Tomasz Kwiecień oprowadził ośmioosobową grupę z SP16 po budynku, w którym znajdują się pacjenci terminalnie chorzy. Ponieważ aura dopisała, piękna polska złota jesień zachęciła wolontariuszy do prac porządkowych w przyhospicyjnym ogrodzie. Po raz kolejny okazało się, że pomaganie jest fajne i sprawia satysfakcję.

Opiekun szkolnego koła p. Iwona Ambroziak


fotogaleria ...

2018 / 2019.

11.06.2019r.

Pomagam, bo lubię

11 czerwca na terenie ogrodu Sosnowieckiego Hospicjum im. Św. Tomasza Apostoła odbył się festyn, podsumowujący współpracę szkół i tejże placówki. Wśród zaproszonych osób były wolontariuszki z naszej szkoły, które aktywnie działały w akcji „Pola Nadziei” przez cały rok szkolny 2018/2019. Pani Prezes Małgorzata Czapla podziękowała przybyłym wolontariuszom za serce i umiejętność dzielenia się z potrzebującymi. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Były też różne atrakcje: zjeżdżalnia dla młodszych dzieci, pyszne napoje i poczęstunek.

Serdecznie dziękuję wolontariuszom i ich rodzicom za zaangażowanie, chęć niesienia bezinteresownej pomocy innym. Mam nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym równie dobrze będzie przebiegała nasza współpraca. Jestem z Was dumna.

 

Opiekun szkolnego koła p. Iwona Ambroziak


22.11.2018r.

W Szkole Podstawowej nr 16 wiemy, że warto pomagać

Dnia 22 listopada 2018 r. w Sali Widowiskowo- Koncertowej Muza odbył się koncert charytatywny „Artystycznie dla Hospicjum”, zorganizowany przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. Wolontariusze koła „Pól Nadziei” z klas 5b, 6a, 7a pomagali przy czynnościach organizacyjnych i sprzedawali smakowite ciasta, upieczone przez siebie oraz uczniów i rodziców z klas 4a, 5b, 6a i 7a. Kwestujące dziewczyny spisały się na medal. Tym razem zebraliśmy 607 złotych i jeden grosz. Pieniądze zostały przekazane na rzecz pacjentów Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.

Serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszej pomocy. Jestem z Was dumna.

 

Opiekun szkolnego koła „Pól Nadziei” p. Iwona Ambroziak


2017 / 2018.

25.05.2018r.

MARSZ NADZIEI

Dnia 25 maja 2018 r. uczniowie szkolnego koła wolontariatu uczestniczyli w dziesiątym Marszu Nadziei, który stanowił podsumowanie tegorocznych działań na rzecz hospicjum Św. Tomasza Apostoła. Razem ze wszystkimi uczestnikami marszu (przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, gimnazjów, liceów)przeszliśmy ulicami naszego miasta i pokazaliśmy, że solidaryzujemy się z osobami nieuleczalnie chorymi. W Parku Sieleckim uczestniczyliśmy w pokazach artystycznych dzieci i młodzieży. Przedstawiliśmy spektakl „Wolontariuszka”, który dowodził, iż warto pomagać.

W Marszu Nadziei uczestniczyli uczniowie z klas IV b, V a, VI a i VI b. Spisali się medal. Żonkile, które wolontariusze rozdawali publiczności, zostały wykonane z inicjatywy p. Manueli Lotko, za co dziękujemy. Przede wszystkim dziękuję Wolontariuszom oraz całej Społeczności Szkoły Podstawowej za włączenie się w tegoroczne akcje, okazane serce oraz wszelkie działania w ramach tegorocznej edycji Pól Nadziei.

Opiekun p. Iwona Ambroziak


fotogaleria ...


01.2017r.

CHCEMY POMAGAĆ - efekty pracy wolontariuszy z „Pól Nadziei” w I półroczu roku szkolnego 2017/2018

Od września tego roku w naszej szkole działa Wolontariat „Pola Nadziei”. Przystąpiliśmy do programu, który został stworzony, by uwrażliwić społeczeństwo na los nieuleczalnie chorego człowieka oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów.

Wolontariuszami zostali uczniowie z klas 4b, 5a i 6a. Podjęto szereg działań, które miały na celu pomoc sosnowieckiemu Hospicjum św. Tomasza Apostoła. Dnia 19 października wolontariusze sadzili na szkolnym klombie cebulki żonkili. Tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji w ramach Wolontariatu „Pola Nadziei”.

Dnia 10 października 2017r. uczennice z klas V a i VI b po raz pierwszy pomagały w organizacji koncertu charytatywnego z okazji 20-lecia istnienia Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Rodzice uczniów z klas IV a i IV b upiekli na ten cel ciasta, które sprzedawano, by zasilić konto hospicjum.

Przed świętami Bożego Narodzenia, podczas zebrania z rodzicami, zorganizowano zbiórkę pieniędzy (do hospicyjnych puszek) oraz środków medycznych dla pacjentów. Pozyskano 608 złotych oraz pudło środków opatrunkowych, które przekazano wraz z kartkami świątecznymi (50 sztuk), przygotowanymi przez uczniów i ich rodziców oraz na lekcjach plastyki pod opieką p. Manueli Lotko.

Przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy sosnowieckie Hospicjum św. Tomasza Apostoła prezentując, pracownikom i wolontariuszom, przedstawienie pt. „Świątecznie dla Hospicjum”, które przygotowaliśmy we współpracy z Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu. W tym roku po raz pierwszy wzięli w nim udział również pacjenci. Miłym akcentem dla zgromadzonych były świąteczne ciasteczka przygotowane przez opiekuna koła, które otrzymał każdy z obecnych. Świąteczna atmosfera przyczyniła się do wspólnego kolędowania.

Uczniowie chętnie pomagali w akcjach charytatywnych, a do działań Wolontariatu włączyła się cała Społeczność Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam pomagać

Wolontariusze z opiekunem p. Iwoną Ambroziak


19.10.2017r.

Sadzimy żonkile

W czwartek 19 października, w wyznaczonym miejscu na szkolnym klombie, wolontariusze z klas 4b, 5a i 6b uczestniczyli w sadzeniu cebulek żonkili. Tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji w ramach wolontariatu POLA NADZIEI.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie.
Opiekun szkolnego wolontariatu: Iwona Ambroziak


10.10.2017r.

20-lecie Hospicjum Św. Tomasza Apostoła

10 października 2017r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w organizacji koncertu charytatywnego z okazji 20-lecia istnienia Hospicjum Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Uroczystość uświetnił swym recitalem gość specjalny, kompozytor, muzyk i wokalista Janusz Radek. Podczas Gali została wyświetlona prezentacja multimedialna, ukazująca początki sosnowieckiego hospicjum. Podkreślono w niej trud wolontariuszy, zajmujących się podopiecznymi oraz zmagania zarządu z problemami dnia codziennego. Była to, podsumowująca dwadzieścia lat pracy hospicyjnej, droga do urzeczywistnienia marzenia o niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom nieuleczalnie chorym. W uroczystości wzięło udział wielu gości, na czele z Prezydentem Sosnowca p. Arkadiuszem Chęcińskim oraz sosnowieckimi Radnymi. Szczególne podziękowania otrzymali darczyńcy i opiekunowie szkolnych wolontariatów, którzy od lat wspierają sosnowieckie hospicjum.

Bardzo dziękuję Rodzicom uczniów klas 4b i 4a, którzy na tę specjalną okoliczność, upiekli ciasta. Dzięki pomocy Marty i Wiktorii z klasy 5a oraz Zosi i Zuzi z klasy 6b, obsługa koncertu przebiegała sprawnie i w sympatycznej atmosferze. Dziewczyny spisały się na medal.

Opiekun szkolnego wolontariatu: Iwona Ambroziak


Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec