PROGRAM „POLA NADZIEI”

POLA NADZIEI

Od września tego roku w naszej szkole zaczął działać Wolontariat. Przystąpiliśmy do Programu Pola Nadziei, który stworzony został przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Jego ideą jest uwrażliwianie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorego człowieka oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów.

Bardzo ważnym elementem Kampanii jest żonkil, kwiat piękny, ale też kruchy, delikatny, jak życie człowieka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, łącznikiem miedzy ludźmi zdrowymi, a tymi których dotknął ból choroby nowotworowej. Spoglądając na żonkila pamiętamy o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata, pamiętamy o ich bliskich.

Wolontariat - dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie.

Wolontariusz - jest osobą, która w sposób świadomy poświęca swój wolny czas na rzecz innych.2019 / 2020.

12.2019r.SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM WOLONTARIUSZY
ORAZ WOLONTARIUSZOM SZKOLNEGO KOŁA POLA NADZIEI
ZA PRZYGOTOWANIE SŁODKOŚCI, KTÓRE BYŁY SPRZEDAWANE
NA KONCERCIE, ZORGANIZOWANYM PRZEZ OPP NR 1 W SOSNOWCU
ARTYSTYCZNIE DLA HOSPICJUM.


TYM RAZEM ZEBRALIŚMY DO PUSZEK 954, 80 !!!

11.2019r.

IV Koncert ARTYSTCZNIE DLA HOSPICJUM

Po raz trzeci szesnastu wolontariuszy szkolnego koła „Pola Nadziei” z klas 6b, 7a, 8a i 8b brało udział w koncercie charytatywnym dla Sosnowieckiego Hospicjum Św. Tomasza Apostoła, który organizowało Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. Pomagali w czynnościach porządkowych, zachęcali do kupna prac plastycznych, sprzedawali przepyszne ciasta, które zostały przygotowane przez nich samych lub rodziców. Wszyscy z wielką chęcią i zaangażowaniem poświęcili swój wolny czas, by pomagać terminalnie chorym pacjentom.

Dziękujemy za wspaniałe zaangażowanie i liczymy na więcej.
Jesteśmy z Was dumne.
Panie Iwona Ambroziak i Violetta Madeja


26.10.2019r.

Wolontariusze z Koła „Pola Nadziei”

W słoneczny piątkowy dzień 26 października 2019 roku wolontariusze z koła „Pola Nadziei” przy Szkole Podstawowej nr 16 sadzili żonkile na rabatkach w ogródku oraz przed budynkiem szkoły. Tym samym poszerzyli ubiegłoroczne poletko o nowe cebulki, które zakupili rodzice i opiekun koła. W tym roku szkolnym do wolontariatu dołączyli kolejni uczniowie z klas 5a, 6b, 6c, 7a, 8a i 8b. Na piękne kwiaty będziemy musieli poczekać do wiosny. Wolontariusze licznie i radośnie włączyli się w akcję. Piękna pogoda, grabie, łyżki do kopania dziur na cebulki, wesoła atmosfera równa się dobra zabawa. I tak trzymajmy!!!!!

Opiekun szkolnego koła p. Iwona Ambroziak oraz wychowawczyni klasy 8b p. Violetta Madeja


fotogaleria ...

17.10.2019r.

Pomagamy, bo lubimy!

Pomagamy, bo lubimy! Dnia 17 października reprezentanci szkolnego wolontariatu wraz z opiekunem Panią Iwoną Ambroziak wybrali się do Sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza Apostoła, by razem z innymi wolontariuszami sadzić cebulki żonkili, które symbolizują akcję Pola Nadziei. W ten sposób po raz trzeci przystąpili do kolejnej edycji szlachetnego projektu. Wszystkich przybyłych powitała Pani Prezes Małgorzata Czapla.

Pracownik hospicjum, koordynator wolontariatu Pan Tomasz Kwiecień oprowadził ośmioosobową grupę z SP16 po budynku, w którym znajdują się pacjenci terminalnie chorzy. Ponieważ aura dopisała, piękna polska złota jesień zachęciła wolontariuszy do prac porządkowych w przyhospicyjnym ogrodzie. Po raz kolejny okazało się, że pomaganie jest fajne i sprawia satysfakcję.

Opiekun szkolnego koła p. Iwona Ambroziak


fotogaleria ...

2018 / 2019.

11.06.2019r.

Pomagam, bo lubię

11 czerwca na terenie ogrodu Sosnowieckiego Hospicjum im. Św. Tomasza Apostoła odbył się festyn, podsumowujący współpracę szkół i tejże placówki. Wśród zaproszonych osób były wolontariuszki z naszej szkoły, które aktywnie działały w akcji „Pola Nadziei” przez cały rok szkolny 2018/2019. Pani Prezes Małgorzata Czapla podziękowała przybyłym wolontariuszom za serce i umiejętność dzielenia się z potrzebującymi. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Były też różne atrakcje: zjeżdżalnia dla młodszych dzieci, pyszne napoje i poczęstunek.

Serdecznie dziękuję wolontariuszom i ich rodzicom za zaangażowanie, chęć niesienia bezinteresownej pomocy innym. Mam nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym równie dobrze będzie przebiegała nasza współpraca. Jestem z Was dumna.

 

Opiekun szkolnego koła p. Iwona Ambroziak


22.11.2018r.

W Szkole Podstawowej nr 16 wiemy, że warto pomagać

Dnia 22 listopada 2018 r. w Sali Widowiskowo- Koncertowej Muza odbył się koncert charytatywny „Artystycznie dla Hospicjum”, zorganizowany przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. Wolontariusze koła „Pól Nadziei” z klas 5b, 6a, 7a pomagali przy czynnościach organizacyjnych i sprzedawali smakowite ciasta, upieczone przez siebie oraz uczniów i rodziców z klas 4a, 5b, 6a i 7a. Kwestujące dziewczyny spisały się na medal. Tym razem zebraliśmy 607 złotych i jeden grosz. Pieniądze zostały przekazane na rzecz pacjentów Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.

Serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszej pomocy. Jestem z Was dumna.

 

Opiekun szkolnego koła „Pól Nadziei” p. Iwona Ambroziak


2017 / 2018.

25.05.2018r.

MARSZ NADZIEI

Dnia 25 maja 2018 r. uczniowie szkolnego koła wolontariatu uczestniczyli w dziesiątym Marszu Nadziei, który stanowił podsumowanie tegorocznych działań na rzecz hospicjum Św. Tomasza Apostoła. Razem ze wszystkimi uczestnikami marszu (przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, gimnazjów, liceów)przeszliśmy ulicami naszego miasta i pokazaliśmy, że solidaryzujemy się z osobami nieuleczalnie chorymi. W Parku Sieleckim uczestniczyliśmy w pokazach artystycznych dzieci i młodzieży. Przedstawiliśmy spektakl „Wolontariuszka”, który dowodził, iż warto pomagać.

W Marszu Nadziei uczestniczyli uczniowie z klas IV b, V a, VI a i VI b. Spisali się medal. Żonkile, które wolontariusze rozdawali publiczności, zostały wykonane z inicjatywy p. Manueli Lotko, za co dziękujemy. Przede wszystkim dziękuję Wolontariuszom oraz całej Społeczności Szkoły Podstawowej za włączenie się w tegoroczne akcje, okazane serce oraz wszelkie działania w ramach tegorocznej edycji Pól Nadziei.

Opiekun p. Iwona Ambroziak


fotogaleria ...


01.2017r.

CHCEMY POMAGAĆ - efekty pracy wolontariuszy z „Pól Nadziei” w I półroczu roku szkolnego 2017/2018

Od września tego roku w naszej szkole działa Wolontariat „Pola Nadziei”. Przystąpiliśmy do programu, który został stworzony, by uwrażliwić społeczeństwo na los nieuleczalnie chorego człowieka oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów.

Wolontariuszami zostali uczniowie z klas 4b, 5a i 6a. Podjęto szereg działań, które miały na celu pomoc sosnowieckiemu Hospicjum św. Tomasza Apostoła. Dnia 19 października wolontariusze sadzili na szkolnym klombie cebulki żonkili. Tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji w ramach Wolontariatu „Pola Nadziei”.

Dnia 10 października 2017r. uczennice z klas V a i VI b po raz pierwszy pomagały w organizacji koncertu charytatywnego z okazji 20-lecia istnienia Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Rodzice uczniów z klas IV a i IV b upiekli na ten cel ciasta, które sprzedawano, by zasilić konto hospicjum.

Przed świętami Bożego Narodzenia, podczas zebrania z rodzicami, zorganizowano zbiórkę pieniędzy (do hospicyjnych puszek) oraz środków medycznych dla pacjentów. Pozyskano 608 złotych oraz pudło środków opatrunkowych, które przekazano wraz z kartkami świątecznymi (50 sztuk), przygotowanymi przez uczniów i ich rodziców oraz na lekcjach plastyki pod opieką p. Manueli Lotko.

Przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy sosnowieckie Hospicjum św. Tomasza Apostoła prezentując, pracownikom i wolontariuszom, przedstawienie pt. „Świątecznie dla Hospicjum”, które przygotowaliśmy we współpracy z Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu. W tym roku po raz pierwszy wzięli w nim udział również pacjenci. Miłym akcentem dla zgromadzonych były świąteczne ciasteczka przygotowane przez opiekuna koła, które otrzymał każdy z obecnych. Świąteczna atmosfera przyczyniła się do wspólnego kolędowania.

Uczniowie chętnie pomagali w akcjach charytatywnych, a do działań Wolontariatu włączyła się cała Społeczność Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam pomagać

Wolontariusze z opiekunem p. Iwoną Ambroziak


19.10.2017r.

Sadzimy żonkile

W czwartek 19 października, w wyznaczonym miejscu na szkolnym klombie, wolontariusze z klas 4b, 5a i 6b uczestniczyli w sadzeniu cebulek żonkili. Tym samym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji w ramach wolontariatu POLA NADZIEI.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie.
Opiekun szkolnego wolontariatu: Iwona Ambroziak


10.10.2017r.

20-lecie Hospicjum Św. Tomasza Apostoła

10 października 2017r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w organizacji koncertu charytatywnego z okazji 20-lecia istnienia Hospicjum Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Uroczystość uświetnił swym recitalem gość specjalny, kompozytor, muzyk i wokalista Janusz Radek. Podczas Gali została wyświetlona prezentacja multimedialna, ukazująca początki sosnowieckiego hospicjum. Podkreślono w niej trud wolontariuszy, zajmujących się podopiecznymi oraz zmagania zarządu z problemami dnia codziennego. Była to, podsumowująca dwadzieścia lat pracy hospicyjnej, droga do urzeczywistnienia marzenia o niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom nieuleczalnie chorym. W uroczystości wzięło udział wielu gości, na czele z Prezydentem Sosnowca p. Arkadiuszem Chęcińskim oraz sosnowieckimi Radnymi. Szczególne podziękowania otrzymali darczyńcy i opiekunowie szkolnych wolontariatów, którzy od lat wspierają sosnowieckie hospicjum.

Bardzo dziękuję Rodzicom uczniów klas 4b i 4a, którzy na tę specjalną okoliczność, upiekli ciasta. Dzięki pomocy Marty i Wiktorii z klasy 5a oraz Zosi i Zuzi z klasy 6b, obsługa koncertu przebiegała sprawnie i w sympatycznej atmosferze. Dziewczyny spisały się na medal.

Opiekun szkolnego wolontariatu: Iwona Ambroziak


Copyright © Szkoła Podstawowa nr 16 Sosnowiec